Zaskakująco duży wzrost cen skupu żywca wieprzowego

W ostatnich tygodniach w Polsce obserwowaliśmy wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Według danych resortu rolnictwa w pierwszym tygodniu marca 2018 r. przeciętnie żywiec wieprzowy skupowano po 4,76 zł/kg netto. To o 14,4 proc. więcej niż przed czterema tygodniami.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, wieprzowina, BGŻ BNP Paribas

Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, warto zauważyć, że w poprzednich pięciu latach, w tym okresie ceny skupu żywca obniżały się przeciętnie o ok. 2 proc.

Zmiany cen w Polsce związane są ze wzrostami cen na rynku unijnym. Według danych Komisji Europejskiej na początku marca średnioważona cena skupu żywca wieprzowego klasy E wyniosła 148,50 EUR/100 kg (masa poubojowa) i była o 10,6 proc. wyższa niż na początku lutego 2017 r. W Niemczech, w tym okresie, cena skupu żywca wieprzowego klasy E wzrosła o 15,5 proc. – wyjaśniają analitycy.

Wzrost cen może się niebawem  skończyć

Ich zdaniem warto jednak zauważyć, że w wg notowań z niemieckiej giełdy VEZG, z 7.03, na której ustalana jest cena skupu żywca na kolejny tydzień (8-14.03), uległy one obniżeniu o 3,9 proc. wobec poprzedniego notowania, co również może zwiastować korektę cen w Polsce.

Duże obniżki w Chinach

Dla kształtowania się cen wieprzowiny w Unii Europejskiej istotna jest sytuacja na rynku chińskim, który jest głównym (36 proc. łącznego eksportu z UE w 2017 r.) odbiorcą wieprzowiny ze Wspólnoty. A ceny żywca wieprzowego w Chinach najniższe od czterech lat.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Źródło: BGŻ BNP Paribas, MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here