Zbiór buraków na przechowanie

Doradztwo rolnicze Pfeifer & Langen przypomina, że zbiór buraków w optymalnych warunkach pogodowych jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jakość przechowanych korzeni.

Tylko buraki suche, czyste, nie uszkodzone, prawidłowo ogłowione lub odliścione gwarantują w pryzmie swobodną wymianę powietrza, co zapobiega wzrostowi temperatury i zmniejsza ryzyko infekcji przez grzyby i pleśnie.

Zazwyczaj warunki pogodowe i glebowe optymalne dla zbioru buraków ulegają pogorszeniu na przełomie października i listopada. Szczególnie dotyczy to gleb zwięzłych, gliniastych. W warunkach klimatycznych Polski buraki powinny być wykopane maksymalnie do połowy listopada. Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury w pryzmie jej wysokość nie powinna przekraczać 3m a szerokość 9m i musi być dostosowana do możliwości technicznych doczyszczarki.

Miejsca lokalizacji pryzm na polu należy uzgodnić z doradcą surowcowym, ważne jest zagwarantowanie załadunku buraków na pojazdy znajdujące się na utwardzonej drodze.

Źródło: LIZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 16 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,893ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Prognoza pogody na weekend

Weekend w południowej części kraju przeważnie pogodny, w północnej więcej chmur oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W niedzielę śnieg będzie prószył w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE