Zbliża się czas by dokarmić buraki

Obok nawozów makroelementowych stosowanych doglebowo, bardzo dobrze wykorzystywane jest przez buraka cukrowego dokarmianie dolistne. Bardzo duża powierzchnia liści, sprzyja dobremu wchłanianiu i przyswajaniu mikroelementów. Niektóre z naszych plantacji są już w odpowiedniej fazie do wykonania pierwszego zabiegu.

Fot.: liz.pl

Zabiegi na co najmniej dwóch parach liści właściwych

W praktyce dokarmianie dolistne należy przeprowadzić w dwóch a najlepiej w trzech zabiegach. Pierwszy z nich przypada na fazę (4-6 liści) a ostatni można połączyć z ochroną przeciwko chwościkowi buraka. Rośliny pobiorą składniki tylko z tych miejsc,  gdzie zaaplikowaliśmy roztwór nawozu, dlatego oprysk może być mało skuteczny, gdy burak nie wytworzy dostatecznej powierzchni czyli co najmniej dwóch par liści właściwych.

Do najważniejszych funkcji pełnionych przez mikroelementy w roślinie, mających na celu wzrost plonu lub poprawę jakości należą:

  • Pobudzanie procesów fotosyntezy
  • Kontrola gospodarki azotowej roślin
  • Kontrola funkcjonowania układów hormonalnych
  • Zwiększenie odporności roślin uprawnych na patogeny i stres

Nawożenie dolistne bardzo ważne!

Dokarmianie dolistne będzie bardziej efektywne, jeżeli będziemy stosować schelatyzowane formy mikroelementów. Korzyści to przede wszystkim bardzo dobra rozpuszczalność a zarazem bardzo dobre przyswajanie przez rośliny. Prowadząc nasze plantacje należy uwzględnić także takie mikroelementy jak miedź i molibden. W technologię dokarmiania dolistnego doskonale wpasowuje się nawóz dolistny Burak Plus, którego skład został zbilansowany pod potrzeby roślin buraka cukrowego.

Jak skuteczniej zwalczyć mszyce w burakach?

W technologii nawożenia mikroelementami bor często wymaga uzupełnienia, stosując nawóz Burak Plus należy uzupełnić go o np. ADOB Bor zgodnie z etykietą. Wtedy zapotrzebowanie roślin na ten mikroelement zostanie w pełni pokryte.

Źródło i fot.: LIZ

 

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + eleven =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE