Zboża i soja w dół, a rzepak w górę. Co będzie dalej?

Pszenica w Chicago taniała we wtorek, ponieważ pierwsza ogólnokrajowa ocena upraw pszenicy ozimej wyniosła 56% uznanych za „dobry/doskonały”, co stanowi olbrzymią poprawę w porównaniu z ubiegłorocznym 28% i wynik najlepszy od 5 lat. Kukurydza nadal korygowała (poniedziałek w Chicago był dniem handlowym) przedświąteczne wybicie, wynikające z zapowiedzi spadku areału zasiewów tego zboża w USA (na rzecz soi).

W Paryżu kukurydza i pszenica oddały część wybicia z przedświątecznego czwartku. Unijne kontrakty na zboża naśladowały zachowanie swoich amerykańskich odpowiedników, ale skala przeceny była znacznie mniejsza. Wycena majowego kontraktu na pszenicę utrzymała się powyżej psychologicznego poziomu 200 eur/t.

Droga ropa wspiera oleje roślinne i nasiona oleiste

Notowania ropy Brent wzrosły we wtorek w okolice 89 usd/b na zamknięciu sesji – najwyżej od 5 miesięcy. Sprzyja temu zagrożenie płynące z bombardowań przez Ukraińców rafinerii na terenie Rosji oraz stałe problemy z żeglugą po Morzu Czerwonym.

Droga ropa ciągnie w górę oleje roślinne, a za nimi też rzepak. Unijny kontrakt z dostawą w maju podrożał wczoraj o prawie 8 euro do 445,75 eur/t. Wzrostom opiera się jednak soja w przypadku której negatywnie na ceny wpływa oczekiwany wzrost areału (+3% r/r) upraw soi w USA.

RZUT OKA NA WYKRESY:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics