Zboża w górę, ale rzepak w dół w skali minionego tygodnia

W skali tygodnia kończącego się 26-go kwietnia unijna pszenica (seria najbliższa) zyskała nieco ponad 5 euro (2,5%) do 208,5 euro za tonę, a ceny tej serii zaczęły się stabilizować w okolicy 210 eur/t w minionym tygodniu. Większe odbicie zanotował kontrakt na nową pszenicę, wyceniany już na 235,25 eur/t na piątkowym zamknięciu.

Stąd różnica w wycenie nowego i starego zbioru wzrosła do 23 euro. O ile stare dostawy pszenicy pozostają nadal pod presją olbrzymiej konkurencji ze strony rosyjskich i ukraińskich dostawców, to niepewność co do nowych zbiorów na półkuli północnej mocno wspiera wzrost notowań za oceanem i serii na nowe zbiory unijnej pszenicy.

Także kukurydza w Paryżu zaliczyła znaczące odbicie tygodniowe (ponad 3%) do 208,5 eur/t. Jednak ceny mocno wzrosły tylko w poniedziałek, a w kolejnych dniach notowania przeszły w trend boczny w zakresie 204-210 eur/t (ceny zamknięcia). Nowy zbiór unijnej kukurydzy (termin listopadowy) wyceniany jest na bardzo zbliżonym poziomie (zamknięcie tygodnia – 210 eur/t).

Unijnej kukurydzy pomagają lekkie wzrosty notowań tego kontraktu na giełdzie w Chicago, ale w USA początek zasiewów jest szybszy niż zwykle, a zapasy kukurydzy wzrosną o blisko 60% na koniec sezonu. Stabilizuje to notowania amerykańskiego kontraktu, mimo niepewności co do ostatecznych zbiorów w Ameryce Południowej.

W Paryżu ceny zamknięcia majowej serii rzepaku pozostają od ponad miesiąca w szerokim trendzie bocznym w zakresie  436-460 eur/t (handel kontraktem kończy się 30-go kwietnia). Nowe dostawy rzepaku (seria na sierpień) wyceniane są odpowiednio o 20 euro wyżej i ok. 30 euro wyżej – dostaw a w listopadzie. Wyceny unijnych nasion ustabilizowały się po sporym odbiciu w I połowie marca. Podobnie sytuacja wygląda w notowaniach kanadyjskiej canoli, soi i ropy.

Okresowe notowania kontraktów giełdowych na zboża i oleiste – zamknięcie z 26.04.2024:

Kontrakty na zboża (pszenica, kukurydza):

Kontrakty na nasiona oleiste:

Andrzej Bąk

e-WGT

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics