ZIR protestuje przeciw działaniom ANR

Rolnicy z woj. zachodniopomorskiego krytykują resort rolnictwa za niewłaściwą, ich zdaniem, politykę gospodarowania ziemią po zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstwach rolnych.

Członkowie Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej uważają, że zmarnowano ogromną historyczną szansę stworzenia modelowej w skali europejskiej struktury agrarnej.

Nigdy dotychczas nie było takiej sytuacji, aby z jednej strony na zagospodarowanie czekało ponad 700 tys. ha, z drugiej kilka tysięcy rolników w sile wieku, nieźle wykształconych, posiadających zbyt małe na obecne warunki ale nieźle wyposażone technicznie gospodarstwa, pragnęło je powiększyć aby sprostać wymogom rynku. Wina za zaprzepaszczenie tej szansy obciąża nasze państwo – mówi Julian Sierpiński, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem ZIR procesem restrukturyzacji częściej kierował przypadek  i doraźne potrzeby budżetu, niż dalekosiężny interes państwa i regionu.

Jak wyliczyła ZIR, w posiadaniu 2% gospodarstw znajduje się ciągle ok. 49,5% użytków rolnych.  Państwowe Gospodarstwa Rolne zastąpiły prywatne latyfundia. Taki stan rzeczy, według Sierpińskiego, jest przyczyną szeregu niekorzystnych zjawisk o znaczeniu gospodarczym i społecznym dla regionu.

Do najważniejszych należy zaliczyć monokulturę upraw, marginalizacja produkcji zwierzęcej, bardzo niską wartość produkcji z 1 ha użytków rolnych (ok. 1 tys. zł. niższa od średniej krajowej) , transfer  poza województwo środków ze sprzedaży ziemi (ok. 2 mld zł od 1992r.), czynszów dzierżawnych oraz znacznej części środków pochodzących z płatności obszarowych  i działań PROW – tłumaczy Sierpiński.

ZIR protestuje przeciw działaniom Agencji Nieruchomości Rolnych, których, zdaniem Izby, celem jest sprzedaż gruntów bez względu na nabywcę.

Najgorsze skojarzenia budzi sprzedaż ziemi wraz z aktualną umową dzierżawy w przypadku kiedy dzierżawiący grunty rolnik nie może z różnych przyczyn skorzystać z prawa pierwszeństwa nabycia – czytamy w komunikacie Izby.

Zachodniopomorska Izba Rolnicza apeluje o:

  • natychmiastowe wstrzymanie finalizacji spraw, w których dzierżawca deklaruje chęć wykupu gruntu, jednak zaproponowane warunki i obecna sytuacja finansowa uniemożliwiły mu skorzystanie z prawa pierwszeństwa nabycia,
  • objęcie województwa zachodniopomorskiego specjalnym programem poprawy struktury agrarnej umożliwiającym wyłanianie kandydatów na dzierżawców i nabywców w drodze przetargu ofert ograniczonego uwzględniającego przygotowanie zawodowe,  doświadczenie i znaczenie planowanego przedsięwzięcia dla rozwoju społeczności lokalnej,
  • stworzenie szczególnie dla młodych rolników, dogodnych warunków wykupu w formie kredytu lub leasingu nie zagrażającego płynności finansowej gospodarstwa,  tak aby umożliwić im dalsze inwestycje modernizacyjne.
  • nie wstrzymywanie sprzedaży gruntów które w planie zagospodarowania przestrzennego mają przeznaczenie pod elektrownie wiatrowe. Tym bardziej, że perspektywa inwestycji nie jest bliżej określona,  a kredyty preferencyjne na zakup ziemi kończą się w 2012r.
  • wprowadzenie do Strategii województwa zachodniopomorskiego zapisu  wskazującego na gospodarstwa rodzinne (tj. prowadzone przez rolnika indywidualnego o łącznej powierzchni użytków rolnych nie większej  niż 300 ha) jako podstawę ustroju rolnego województwa, co będzie spójne z zapisami Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa określającej długoterminową wizję obszarów wiejskich w Polsce.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics