Złe rokowania dla produkcji warzyw gruntowych

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w bieżącym roku siewy warzyw gruntowych przeważnie przebiegały terminowo, tylko w niektórych rejonach kraju były opóźnione (szczególnie na północy).

Warunki atmosferyczne na ogół sprzyjały wschodom roślin, chociaż w kwietniu zanotowano brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie.

Opady występujące w maju i w czerwcu poprawiły uwilgotnienie gleby wpływając korzystnie na stan plantacji warzyw gruntowych. Dalsza wegetacja przebiegała w bardzo zróżnicowanych warunkach w zależności od rejonu kraju (od wystąpienia nadmiaru wilgoci w glebie, aż po jej niedobory).

W niektórych rejonach wystąpiły uszkodzenia upraw spowodowane silnym gradobiciem. Na ogół jednak warunki dla wzrostu warzyw gruntowych były korzystne. Jedynie niedostateczna ilość wilgoci w glebie występująca we wrześniu na niektórych plantacjach mogła wpłynąć na niewielkie ograniczenie plonowania późniejszych odmian warzyw gruntowych. Plonowanie większości gatunków szacuje się na poziomie nieco niższym od ubiegłorocznego, co przy niewielkim zmniejszeniu powierzchni uprawy pozwala przewidywać także niższe zbiory w porównaniu do roku 2011.

Ocenia się, że łączna produkcja warzyw gruntowych w 2012 r. wyniesie ponad 4,4 mln ton i w porównaniu do roku ubiegłego będzie niższa o blisko 8% i o ok. 3% niższa od średniej produkcji z lat 2006 – 2010.

Przewiduje się, że zbiory wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych, będą niższe od uzyskanych w roku ubiegłym. Dla większości gatunków będzie to wynikiem, zarówno zmniejszenia areału uprawy, jak i niższego plonowania.

Źródło: GUS
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here