Złe wiadomości dla mleczarzy. Ile będzie kosztowało mleko na koniec roku?

IV kw. 2023 r. przyniósł wzrost cen produktów mlecznych. Nastąpił on mimo nadal słabego światowego popytu i wynikał ze spadku dostaw mleka wśród głównych eksporterów produktów mlecznych. Wzrost cen miał szeroki zakres produktowy, przy czym najsilniej zwiększyły się ceny masła (o ok. 24%) i serwatki (o ok. 23%). W efekcie doszło do ponownego wzrostu relacji cen tłuszczu mlecznego i białka odzwierciedlanej różnicą pomiędzy cenami masła i odłuszczonego mleka w proszku.

Złe wiadomości dla mleczarzy. Ile będzie kosztowało mleko na koniec roku?

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z korektą i ponownym spadkiem cen. „W naszej ocenie wynika to z poprawiających się perspektyw produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, przy jednoczesnym utrzymującym się słabym światowym popycie” – prognozują analitycy Credid Agricole.

Obecnie uwaga rynku w coraz większym stopniu koncentrować będzie się na półkuli północnej, gdzie UE oraz USA będą wchodzić w decydującą fazę sezonu mlecznego. Jak dotąd warunki agrometeorologiczne w UE oraz w USA pozostają dobre. Jednocześnie utrzymująca się nadal relatywnie wysoka opłacalność produkcji mlek wynikająca z wysokich cen skupu mleka w warunkach niskich cen pasz stanowi w naszej ocenie impuls do zwiększania jego dostaw. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest ewentualne pogorszenie się warunków agrometeorologicznych w najbliższych miesiącach.

Światowy popyt na produkty mleczne pozostaje słaby

Światowy popyt na produkty mleczne pozostaje słaby. Wolumen sprzedaży zagranicznej największych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna) wyrażony w ekwiwalencie mleka zwiększył się w okresie I-XI 2023 r. o 1,8% r/r. Głównym źródłem spowolnienia światowego popytu na produkty mleczne są mniejsze zakupy z Chin, których wolumen wyrażony w ekwiwalencie mleka obniżył się w okresie I-XI 2023 r. o 7,0% r/r. Przyczyną niższych zakupów ze strony Chin jest spowolnienie popytu wewnętrznego w tym kraju, jak również rosnąca wewnętrzna produkcja mleka, która w ostatnich 5 latach zwiększyła się o ponad 30%.

Najbliższe miesiące przyniosą spadek cen skupu mleka

„Oczekiwany przez nas wzrost produkcji mleka w UE i USA w warunkach słabego popytu na produkty mleczne będzie w najbliższych miesiącach oddziaływał w kierunku spadku cen na światowym rynku mleka. Uważamy, że będą one kształtowały się w trendzie spadkowym do III kw. 2024 r. Oczekujemy, że na przełomie III i IV kw. br. dojdzie do odwrócenia trendu i wzrostu cen, czemu sprzyjać będzie ożywienie popytu na produkty mleczne, wspierane m.in. przez silniejszy popyt w Europie. W konsekwencji oczekujemy, że cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach będzie kształtować się w trendzie spadkowym, przy czym lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen pozostanie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami. Tym samym prognozujemy, że na koniec 2024 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 210 zł/hl, a na koniec 2025 r. ok. 240 zł/hl” prognozują Credit Agricole.

Źródło: Credit Agricole

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Mleko czemu ktoś pozwolił zamknąć mleczarnie które rozprowadzały regionalnie te produkty w szklanych butelkach zwrotnych teraz UE Nam zacznie wlepiać mandaty kary za nie eko systemy Polityk się śmieje bo mu płacimy już 35 lat kolejni chcą pomóc przedsiębiorcom poprzez zwiększenie stawek zdrowotnych wracając do mleka to ono będzie luksusem jeszcze dalej politycy będą nakładać swoje Zielone rację , Mieliśmy Armię wojskowa przygotowaną przez system Rosyjski by bronić się przed Niemcami by kolejny raz nas nie napadł to 70% zamknięto jednostek pobierając od każdego co roku na uzbrojenie 3000zl czemu Polska nie jest Polską tylko rozdartym narodem pochłoniętym poprzez partie które mnożą się jak komary po deszczu. Deszczówkę też chcą by płacić kanalizacji A tak naprawdę można by było Z gówna i odpadów domowych wytworzyć Gas do ugotowania obiadu czy podgrzania centralnego ogrzewania małym kosztem oszczędzać rocznie ponad od 5000zl do 10000 zł tylko dlatego że przetrzymujesz odpady. Mieliśmy super rozwiązania co zostało wszystko zniszczone na poczet dostania kasy zniszcz a dostaniesz od nas kasę która wydasz w naszych zakładach. Tacy uczeni jesteśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics