Złoto i srebro dla John Deera

Po zdobyciu złotego medalu przez prasę zwijającą serii 900 na wystawie SIMA 2011, firma John Deere została nagrodzona złotym i srebrnym medalem za dwie najnowsze innowacje. Obie będą prezentowane w lutym nadchodzącego roku na stoisku John Deere na targach SIMA 2013 w Paryżu.

Złoty medal przyznano ciągnikowi John Deere na paliwo mieszane. Tę eksperymentalną maszynę wyposażono w silnik, który może spalać różne rodzaje paliwa mineralnego lub biopaliwa, oddzielnie lub w postaci mieszanki w jednym zbiorniku.

Czujniki wejściowe mierzą właściwości paliwa lub mieszanki w zbiorniku paliwa. Następnie elektroniczny moduł sterujący pracą silnika (ECU) optymalizuje parametry pracy silnika, aby spełnione były normy emisji spalin Stage IIIB/Interim Tier 4. Na końcu oprogramowanie sprzętowe analizuje sygnały z czujników wyjściowych, aby skontrolować określone parametry pracy silnika.

Rozwiązanie umożliwiające stosowanie różnych paliw w jednym zbiorniku pozwala na spalanie paliw czystych lub mieszanek, w tym biopaliw pochodzących z roślin uprawianych w gospodarstwie. Gdyby jednak takie rozwiązanie miało być oferowane w Europie, odpowiedni ustawodawcy musieliby dostosować metody certyfikacji silników spalinowych w rolnictwie obecnie uwzględniające wyłącznie olej napędowy.

Srebrny medal otrzymała również opracowana przez firmę John Deere funkcja zdalnej pomocy przy obsłudze wyświetlacza (RDA). To rozwiązanie telematyczne, które będzie dostępne pod koniec 2013 roku, umożliwia zdalny dostęp do wyświetlacza pokładowego GreenStar 2630. Dzięki temu operator ciągnika, kombajnu, opryskiwacza lub sieczkarni samojezdnej może w czasie rzeczywistym uzyskać natychmiastową pomoc od kierownika floty lub gospodarstwa, lub też od dealera, na przykład przy konfigurowaniu narzędzi (również komunikujących się za pośrednictwem szyny ISOBUS), optymalizacji i rozwiązywaniu problemów. Dzięki tej innowacyjnej technologii, potencjalny czas przestoju maszyny lub jej niewystarczające wykorzystanie w polu można znacznie zmniejszyć.

Jeżeli to konieczne, operator zwraca się o pomoc do odpowiedniego eksperta przez telefon komórkowy. Za pośrednictwem specjalnej witryny internetowej ekspert może zalogować się z dowolnego miejsca na świecie i uzyskać podgląd wyświetlacza pokładowego na własnym komputerze, tablecie lub smartfonie. Rozwiązanie to jest kontynuacją inicjatywy FarmSight firmy John Deere obejmującej optymalizację maszyn, logistyki oraz wsparcie dla podejmowania decyzji w rolnictwie.

Obie te nowe nagrodzone technologie opracowano w Europejskim Centrum Technologii i Innowacji Europejską firmy John Deere (ETIC) w Kaiserslautern w Niemczech w ścisłej współpracy z wieloma działami badań i rozwoju oraz zewnętrznymi partnerami.

Źródło: John Deere
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here