Zmiana ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa!

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 

\"\"

 

W projekcie nowelizacji ustawy uregulowano kwestię zwrotu środków publicznych, takich jak: fundusze UE, środki krajowe przeznaczone na współfinansowanie wydatków realizowanych z funduszy przyznanych w drodze decyzji administracyjnej.

Czytaj także:
Zmiana podziału środków PROW 2007-2013
ARiMR: Wypłata dopłat zgodna z planem!
Promuj WPR za pieniądze UE

Chodzi o sytuacje, gdy środki te były pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości przez osoby inne niż strony postępowania w sprawie przyznania środków publicznych, w tym np. pobrania przyznanej pomocy z rachunku zmarłego rolnika przez jego spadkobierców, gdy decyzja o przyznaniu pomocy nie mogła być doręczona z uwagi na śmierć zainteresowanego.

W takiej sytuacji płatności przekazane zmarłemu rolnikowi powinny zostać zwrócone przez podmiot, które je pobrał.

Dochodzenie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwrotu przekazanych płatności może być prowadzone na postawie przepisów prawa cywilnego, które dotyczą bezpodstawnego wzbogacenia i zwrotu świadczenia nienależnego. Jednak takie postępowanie jest mniej skuteczne, a koszty dochodzenia roszczeń okazują się wysokie i narażają Skarb Państwa na nieuzasadnione wydatki.

Projektowane przepisy przewidują więc, że przy dochodzeniu zwrotu płatności nienależnie pobranych będą stosowane przepisy dotyczące postępowania administracyjnego. Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, wydłużony zostanie do 60 dni termin zwrotu nienależnie pobranych środków publicznych ustalonych przez prezesa ARiMR w decyzji o zwrocie.

Źródło: premier.gov.pl,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics