Znakowanie miodu – zmiana przepisów w zakresie wskazywania w oznakowaniu kraju pochodzenia

17 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2233). Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, a więc nowe przepisy zaczną obowiązywać od 18 kwietnia 2024 roku.

Zmiana dotyczy sposobu wskazywania w oznakowaniu miodów pochodzących z więcej niż jednego kraju informacji o krajach pochodzenia (w których miód został zebrany). Dotychczas możliwe było umieszczenie następujących, ogólnych informacji:

a) „mieszanka miodów pochodzących z UE” albo

b) „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, albo

c) „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”.

Tego rodzaju informacje – od momentu wejścia w życie rozporządzenia – nie będą już możliwe do stosowania na miodach produkowanych w Polsce. Nowe brzmienie przepisu wymaga wskazania: „nazwy państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany”.

Należy podkreślić, że zgodnie z informacją wskazaną w uzasadnieniu do wprowadzonej zmiany celem nowelizacji rozporządzenia jest poprawa identyfikacji miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia. Zmiana jest odpowiedzią na wnioski pszczelarzy, którzy zwracali się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatami wprowadzenia skutecznych działań informacyjnych mających na celu udostępnienie konsumentom informacji o pochodzeniu miodu.

Ponadto w rozporządzeniu przewidziano okres przejściowy – czyli możliwość pozostawania w obrocie miodu oznakowanego w oparciu o dotychczasowe przepisy, do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Pełny tekst rozporządzenia znajduje się pod adresem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2023/pozycja/2233

Zostaw komentarz

  1. Mam nadzieję, że te zmiany w przepisach poprawią dramatyczną obecnie sytuację polskich pszczelarzy, którzy borykają się z niekontrolowanym napływem do Polski nibymiodu z zagranicy.

  2. Są przecież w Polsce odpowiednie Urzędy, Instytucje które mogą to w jakiś sposób kontrolować ten tak zwany napływ niby miodów z zagranicy. Tu w Holandii miodów z Ukrainy nie ma. I ich nie znajdzie w żadnych sklepach.

  3. .. A jeśli nie mogą to robić Urzędy bądź instytucje. Niech Rząd, Premier bądź Prezydent powoła takie osoby które by się tym zajęły. Taak zwanym niekontrolowany a raczej kontrolowany naplywrm niby miodów z zagranicy. A raczej powinni zabronić takiego czegoś. Przecież w całej Polsce jest tylu Pszczelarzy. Tyle pasiek, gospodarstw padiecxnych produkujacych polski zdrowy i smaczny miód że można by było nim „Polskę zalać” i miodem i mlekiem przecież polska płynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics