Znamy najnowszą prognozę zbiorów owoców pestkowych

Będzie dużo mniej krajowych moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek. Ceny tych owoców będą dużo wyższe – ocenia prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych Eberhard Makosz.

\"rolnictwo,

Prof. Makosz prognozę zbiorów oparł o szacunek poziomu zawiązanych owoców w wszystkich krajowych regionach sadowniczych.

– Najmniej zawiązków u wszystkich gatunków drzew pestkowych, stwierdzono w regionach grójecko-wareckim, Białej Rawskiej i lubelskim – ocenia prof. Makosz.

Niski poziom zawiązania owoców jest także w sadach nisko położonych w regionie sandomierskim oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa. Na drzewach w miejscach wyżej położonych jest średni poziom zawiązania owoców. Podobnie jest w regionie kieleckim.

Z kolei najwięcej zawiązków owoców na drzewach wszystkich gatunków drzew pestkowych obserwuje się w regionach Kujaw, Wielkopolski, a zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Zdaniem prof. Makosza, dużo jest sadów z bardzo małą liczbą bądź bez zawiązków.

– Straty są ogromne – wyjaśnia.

Dużo mniej moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek

Według oceny Makosza, zbiory moreli i brzoskwiń w tym roku mogą wynieść 5 proc. ubiegłorocznych zbiorów, czereśni 10-20 proc., wiśni 25-30 proc., śliw 35-45 proc.

Na niskie zbiory wiśni, oprócz szkód przymrozkowych, istotny wpływ mają w wielu sadach silne wystąpienie chorób oraz zmniejszona powierzchnia sadów.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics