Znamy najnowszą prognozę zbiorów owoców pestkowych

Będzie dużo mniej krajowych moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek. Ceny tych owoców będą dużo wyższe – ocenia prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych Eberhard Makosz.

\"rolnictwo,

Prof. Makosz prognozę zbiorów oparł o szacunek poziomu zawiązanych owoców w wszystkich krajowych regionach sadowniczych.

– Najmniej zawiązków u wszystkich gatunków drzew pestkowych, stwierdzono w regionach grójecko-wareckim, Białej Rawskiej i lubelskim – ocenia prof. Makosz.

Niski poziom zawiązania owoców jest także w sadach nisko położonych w regionie sandomierskim oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa. Na drzewach w miejscach wyżej położonych jest średni poziom zawiązania owoców. Podobnie jest w regionie kieleckim.

Z kolei najwięcej zawiązków owoców na drzewach wszystkich gatunków drzew pestkowych obserwuje się w regionach Kujaw, Wielkopolski, a zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Zdaniem prof. Makosza, dużo jest sadów z bardzo małą liczbą bądź bez zawiązków.

– Straty są ogromne – wyjaśnia.

Dużo mniej moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek

Według oceny Makosza, zbiory moreli i brzoskwiń w tym roku mogą wynieść 5 proc. ubiegłorocznych zbiorów, czereśni 10-20 proc., wiśni 25-30 proc., śliw 35-45 proc.

Na niskie zbiory wiśni, oprócz szkód przymrozkowych, istotny wpływ mają w wielu sadach silne wystąpienie chorób oraz zmniejszona powierzchnia sadów.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics