Zniknie 25 proc. środków ochrony roślin? Rozmowy w ministerstwie rolnictwa

W ubiegły piątek na wniosek kilkunastu organizacji rolniczych zorganizowano spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone najbliższym decyzjom w zakresie środków ochrony roślin w Unii Europejskiej.

 

\"rolnictwo,

 

To już drugie spotkanie, na którym przedstawiciele organizacji rolniczych zajmujących się uprawą zbóż, rzepaku, buraka cukrowego, kukurydzy, ziemniaków, owoców i warzyw oraz producenci środków ochrony roślin zwracali uwagę na zagrożenia dla polskiego rolnictwa związane z możliwością wycofania wielu substancji czynnych. Pierwsze spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się w lutym br. po publikacji ekspertyzy „Skutki potencjalnego wycofania wybranych substancji czynnych dla upraw polowych i sadowniczych w Polsce”.

Do 30 czerwca br. zostanie podjęta decyzja odnośnie przedłużenia zezwolenia na stosowanie glifosatu w UE. W przypadku braku przedłużenia, wszystkie środki ochrony roślin zawierające glifosat będą musiały być wycofane w ciągu sześciu miesięcy, czyli do końca 2016 r. Również w tym roku zostanie zakończona dyskusja w sprawie kryteriów dla tzw. zaburzaczy endokrynnych.

Pierwsza propozycja Komisji Europejskiej w tym zakresie jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna niż rekomendacja Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Łącznie tylko te dwie sprawy mogą spowodować wycofanie około 25 proc. dostępnych środków ochrony roślin w Polsce, jednocześnie nie przynosząc poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego. Ponadto, trwają jeszcze prace nad kolejnymi zagadnieniami regulacyjnymi w UE, które mogę powiększyć liczbę substancji czynnych dotkniętych restrykcjami. 

Jest to sytuacja bardzo niekorzystna dla rolników, ponieważ może doprowadzić do wzrostu kosztów produkcji, ograniczenia plonów oraz pogorszenia ich jakości – ocenił Mirosław Borowski, Wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy stosują środki ochrony roślin w celu zapewnienia zdrowia uprawom oraz opłacalności ich pracy, aby utrzymać swoje rodziny oraz zapewniać dostęp konsumentom do bezpiecznej żywności – przypomniał Stanisław Kacperczyk, Wiceprzewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Przedstawiciele organizacji rolniczych podsumowując spotkanie podkreślili, że oczekują zdecydowanie większego wsparcia ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na forum unijnym w sprawie środków ochrony roślin.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji rolniczych:
– Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych
– Krajowa Federacja Producentów Zbóż
– Krajowa Rada Izb Rolniczych
– Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
– Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego
– Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
– Polski Związek Producentów Kukurydzy
– Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych
– Polski Związek Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych
– Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej
– Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki
– Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw „Cuiavia”
– Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

Redakcja AgroNews, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here