Źródło skażenia nieznane, rolnicy oburzeni

Rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze wezwały Unię Europejską do podjęcia skutecznych działań w celu wykrycia źródła skażenia.

Na razie nie udało się zidentyfikować źródła pochodzenia bakterii EHEC. Niewykluczone, że ogórki zostały zanieczyszczone w czasie transportu z Hiszpanii do Niemiec albo już na miejscu w Niemczech. Jednak wszystko wskazuje na to, że to nie hiszpańskie warzywa okazały się niebezpieczne.

Konsumentów niepokoi fakt, że niemieckim służbom sanitarnym nie udało się wyjaśnić przyczyn pojawienia się bakterii. Zwłaszcza, że pierwsze zachorowania pojawiły się już na początku maja, a oficjalny komunikat wydano dopiero 22 maja.

Zaniepokojeni są również rolnicy. Komitety Copa-Cogeca domagają się natychmiastowych działań Unii Europejskiej.

Kryzys ten ma poważne konsekwencje dla rolników zajmujących się uprawą warzy w całej Unii Europejskiej. Z niektórych państw płyną doniesienia o stratach w wysokości milionów euro dziennie. Wczoraj w Europie sprzedaż ogórków wyniosła 25% normalnej wielkości sprzedaży i to po cenach czterokrotnie niższych niż normalnie. Nalegamy na Unię Europejską, aby zakończyła badania i jak najszybciej znalazła rozwiązanie problemu oraz źródło skażenia. Wzywamy państwa członkowskie oraz państwa trzecie do zniesienia nieuzasadnionych ograniczeń handlu. Biorąc pod uwagę straty poniesione przez producentów, nalegamy również na Komisję Europejską, aby rozważyła uruchomienie pomocy finansowej w trybie wyjątkowym i nie dopuściła do bankructwa kolejnych rolników i spółdzielni. Kryzys ten dotyczy całej Unii Europejskiej i musi być zarządzany na poziomie unijnym. Komitety Copa-Cogeca przekazały w dniu dzisiejszym najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim, którzy ucierpieli z powodu niedawnego skażenia warzyw bakteriami e-coli, w szczególności rodzinom dotkniętym tym problemem. Również wiele gospodarstw zostało wyeliminowanych z rynku w związku z ta tragedią. Nalegamy na podjęcie skoordynowanych działań przez UE w tych trudnych chwilach i zapobieganie podobnym tragediom w przyszłości – powiedział sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.

\"\"

Niemieckim służbom sanitarnym nie udało się wyjaśnić przyczyn pojawienia się bakterii, fot.sxc.hu

Oburzony jest także minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem straty producentów warzyw są ewidentne.

Jestem rozczarowany brakiem reakcji Komisji Europejskiej na kryzys, jaki dotknął Europę, konsumentów i rolników – producentów warzyw – powiedział PAP minister Sawicki.

Przebywający na nieformalnym posiedzeniu ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa UE na Węgrzech komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos nie odpowiedział, jakie środki podejmie KE, by przeciwdziałać podobnym wypadkom w przyszłości i jak zamierza zrekompensować powstałe starty.

Tymczasem liczba ofiar i chorych rośnie.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics