Zrównoważony transport płodów rolnych

W obliczu rosnącej świadomości ograniczonych zasobów naturalnych, coraz więcej  mieszkańców krajów Unii Europejskiej wskazuje rosnącą rolę uwzględniania w prowadzonej działalności aspektów ochrony środowiska. Swoją ważną rolę w kształtowaniu jakości łańcucha dostaw żywności zaczynają dostrzegać nie tylko jej producenci, ale również przedsiębiorstwa z branż świadczących usługi dla rolnictwa.

Firma Usługi Transportowe Ryszard Sobański, krajowy lider transportu płodów rolnych, podjął niedawno decyzję o wstąpieniu do Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.

Firma chce dzielić się z członkami Stowarzyszenia swoją wiedzą w zakresie zrównoważonego transportu płodów rolnych oraz pracować nad wspólnymi standardami podnoszenia jakości w łańcuchu dostaw żywności w Polsce i poza jej granicami.

 

\"Zrównoważony

 

– Zdajemy sobie sprawę, że końcowa jakość produktu jest uzależniona od staranności dołożonej na każdym etapie łańcucha produkcji i dostaw, a jakość transportu odgrywa tu kluczową rolę. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do inicjatywy ASAP – mówi Grzegorz Sobański, Manager Zarządzający firmy Usługi Transportowe Ryszard Sobański. – Każdego roku transportujemy ok 450 tys. ton. Dzięki optymalizacji tras przejazdu i regularnym, szczegółowym przeglądom technicznym naszej floty, możemy się pochwalić m.in. najniższą emisją dwutlenku węgla powstającego podczas transportu w przeliczeniu na tonę ładunku.

Organizacja transportu rolnego na tak dużą skalę wymaga przede wszystkim stałej dbałości o rozwój taboru, logistykę i kwalifikacje kierowców. Sobańscy dysponują nową flotą typu Belt trailer, pozostającą w stałej gotowości. Nowoczesne pojazdy wyposażone są w naczepy, których konstrukcja zabezpiecza płody rolne, chroniąc je przed uszkodzeniami powstającymi przy załadunku, transporcie – niezależnie od warunków pogodowych – i rozładunku. Dbałość o jak najwyższy standard przewozu jest kluczowa w branży spożywczej, gdzie jakość produktu ma decydujące znaczenie. To dzięki trosce o produkt na każdym etapie transportu, nadawca i odbiorca przesyłki nie ponoszą strat finansowych.

Za sprawą ścisłej współpracy firmy Usługi Transportowe Ryszard Sobański z chojnickim producentem naczep CMT powstała konstrukcja nowoczesnej naczepy samoładowczej. W połączeniu z wydajnymi ciągnikami siodłowymi udało się uzyskać wyjątkowo niską wagę zestawu – 14,2 tony – co pozwala na przewożenie w jednorazowym transporcie aż 25, 8 tony towaru. Wszystko to wpływa na wysoką wydajność transportową, która z kolei przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa, a w konsekwencji także zmniejszoną emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Firma inwestuje również w kwalifikacje pracowników – wszyscy kierowcy mają stosowne międzynarodowe uprawnienia i przeszli szczegółowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa transportu płodów rolnych opierającym się na systemie zarządzania GMP oraz HACCP.

–  Zrównoważony rozwój rolnictwa nie oznacza obarczenia rolnika pełną odpowiedzialnością za końcową jakość produktu. Świadomość współodpowiedzialności sektora transportu i logistyki za stan środowiska naturalnego, warunki pracy i życie lokalnych społeczności przekłada się na standardy obowiązujące w całej branży – podsumowuje Sobański.

Usługi Transportowe Ryszard Sobański jest krajowym liderem transportu drogowego płodów rolnych, transportu międzynarodowego i spedycji. Firma, funkcjonująca z powodzeniem od 1989 roku, działa na obszarze całej Europy – przede wszystkim w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Hiszpanii i Włoszech.

 

Redakcja AgroNews,
fot: Sobańscy

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here