Zwalczanie szkodników rzepaku, Proteusem 110 OD, z uwzględnieniem zaleceń zintegrowanej ochrony roślin

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009r. ustanawiająca ramy działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów, od 1 stycznia 2014 roku wprowadza obowiązek stosowania integrowanej ochrony roślin przez wszystkich plantatorów rzepaku.

 Zgodnie z nowymi przepisami decyzja o wykonaniu zabiegu chemicznego ma być wariantem stosowanym w przypadku, gdy zabraknie innych- mniej drastycznych dla środowiska rozwiązań. Wybór optymalnego terminu powinien uwzględniać monitoring plantacji i określenie progów ekonomicznej szkodliwości oraz dobór odpowiedniego środka ochrony roślin. Wdrożenie integrowanych metod ochrony rzepaku wymagać będzie od rolnika szerokiej wiedzy i doświadczenia. Znajomość biologii szkodnika, jego występowania i nasilenia w danym rejonie i latach poprzednich mogą pomóc w podjęciu decyzji o zabiegu.

Wiele z elementów integrowanej ochrony nie jest obce plantatorom i szeroko stosowane na polach. Ponieważ od 1 stycznia 2014 r. staną się one obowiązkowe chciałbym przedstawić możliwości stosowania insektycydu Proteus 110 OD w nowym otoczeniu prawnym.

 

\"\"

 

PROTEUS 110 OD jest środkiem owadobójczym w formie zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i kłująco-ssących w rzepaku. W roślinie działa systemicznie. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.W przypadku konieczności wykonania większej liczby zabiegów, stosować przemiennie z insektycydami z innych grup chemicznych. Minimalny odstęp między zabiegami: 5-7 dni. Preparat Proteus 110 OD najskuteczniej zwalcza szkodniki w temperaturze 10-200C. Istnieje możliwość stosowania go w wyższych temperaturach.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zagrożenia rzepaku przez szkodniki. Wynika to ze wzrostu powierzchni i intensyfikacji uprawy, stosowania uproszczeń, krótkiego zmianowania a także wzrostu temperatury powietrza i braku mroźnych zim. Tak więc coraz częściej mamy do czynienia wiosną z masowymi nalotami , które w skrajnych sytuacjach, mogą pozbawić Państwa części  plonu. Średnio z tytułu szkód powodowanych przez szkodniki tracimy  ok. 20% plonu. Bywają jednak sytuacje, że rośliny praktycznie nie wydają plonu, niwecząc naszą całoroczną pracę. W związku z tym chemiczne zwalczanie szkodników, przy braku skuteczniejszych metod, nadal będzie dominować w walce z nimi. Środki ochrony roślin należy stosować w sposób bezpieczny dla środowiska – zgodnie z etykietą.
 Do najważniejszych szkodników rzepaku w Polsce należą: chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy, chowacz czterozębny, pryszczarek kapustnik i chowacz podobnik.

Decyzja o wykonaniu zabiegu i wybór optymalnego terminu powinny być podejmowane na podstawie monitoringu i progów ekonomicznej szkodliwości. Monitoring w rzepaku można przeprowadzić np. przy pomocy żółtych naczyń wypełnionych płynem(znakomicie sprawdza się płyn do spryskiwaczy).:
  Zwalczanie szkodników rzepaku preparatem Proteus 110 OD
1.    Chowacz brukwiaczek – możliwy pojaw: od początku marca (BBCH 20-29), gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 6 st. C. Próg szkodliwości to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach. Opryskiwać zgodnie z sygnalizacją, przed złożeniem jaj przez chrząszcze, lecz nie wcześniej niż od połowy fazy formowania łodygi (BBCH 30).
Zalecana dawka: 0,5 – 0,6 l/ha. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
2.    Chowacz czterozębny – możliwy pojaw chrząszczy na plantacji, przełom marca i kwietnia (BBCH 25-39). Próg szkodliwości to 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 5 chrząszczy na 25 roślinach.
Zalecana dawka: 0,5 – 0,6 l/ha. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha. Opryskiwać zgodnie z sygnalizacją, po pojawieniu się chrząszczy na plantacji. Wyższe z zalecanych dawek stosować w przypadku licznego pojawu szkodnika lub w razie zwalczania jednocześnie słodyszka rzepakowego.
            3.     Słodyszek rzepakowy- Próg szkodliwości: zwarty kwiatostan (BBCH 50-52) -1 chrząszcz na roślinie, luźny kwiatostan(BBCH 53-59): 3-5 chrząszczy na roślinie.

Zalecana dawka: 0,5 – 0,6 l/ha. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha. Termin stosowania: Opryskiwać po wystąpieniu szkodnika na roślinach, w fazie zwartego kwiatostanu, najpóźniej w fazie luźnego pąka kwiatowego. Podczas przedłużającego się nalotu chrząszczy zabieg powtórzyć innym produktem. W wyższych z zalecanych dawek preparaty zastosowane przeciwko słodyszkowi zwalczają również chrząszcze chowacza czterozębnego. W celu przeciwdziałania powstawaniu odporności słodyszka rzepakowego na insektycydy należy przemiennie stosować różne grupy chemiczne o odmiennych metabolizmach działania. Plantacje wielkoobszarowe wymagają największej ochrony głównie w pasie brzeżnym.

4. Szkodniki łuszczynowe:
Chowacz podobnik – występowanie szkodnika: przełom kwietnia i maja (BBCH 60-69). Próg szkodliwości to: 4 chrząszcze na 25 roślinach.
Pryszczarek kapustnik – występowanie szkodnika: od początku opadania płatków kwiatowych (BBCH 65-69). Próg szkodliwości: 1 owad dorosły na 4 rośliny.

Opryskiwać zgodnie z sygnalizacją, w okresie opadania płatków kwiatowych i po wykształceniu się pierwszych łuszczyn. Zabieg wykonać po oblocie pszczół, przestrzegając prewencji. Intensywniejszej ochrony przed pryszczarkiem kapustnikiem wymagają plantacje małe, położone w pobliżu upraw ubiegłorocznych oraz podczas długotrwałej, bezdeszczowej pogody. Zabieg przeciwko szkodnikom łuszczynowym można połączyć z fungicydem do zwalczania zgnilizny twardzikowej. Może nim być najnowsze rozwiązanie – Propulse 250 SE

W ostatnich latach obserwuje dużą nerwowość w zwalczaniu szkodników. Wynikają one po części z tendencji do całkowitego wyeliminowania owadów z plantacji. Niestety oprócz populacji szkodników zabijane są również owady pożyteczne, które są naszymi sprzymierzeńcami. W warunkach zintegrowanej ochrony konieczne staje się ograniczanie chemicznych metod i dopasowywanie zabiegów do presji występowania szkodników. Informacje zawarte w artykule pozwolą Państwu efektywnie korzystać z Proteusa 110 OD będącego niezawodnym rozwiązaniem w zwalczaniu szkodników wielu upraw.

Żmijewski Andrzej
Techniczne Wsparcie Sprzedaży
Dział Rozwoju BCS

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,666ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE