Zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w 2024 roku. Terminy i limity

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7.12.2023 r. w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – ustalona kwota wynosi 1,46 zł za 1 litr oleju w 2024 roku.

Zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w 2024 roku

Okres składania wniosków:

• Od 1 do 29 lutego 2024 r. – należy przedstawić faktury (lub ich kopie) za zakup oleju napędowego z okresu od 1 sierpnia 2023r. do 31 stycznia 2024 r.

• Od 1 do 31 sierpnia 2024 r. – należy przedstawić faktury (lub ich kopie) za zakup oleju napędowego z okresu od 1 lutego do 31 lipca 2024 r.

Wnioski wraz z załącznikami składane są u wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego.

Limity

Limity ilościowe na 2024 r. wynoszą:

• 110 l oleju napędowego/1 ha UR

• 40 l oleju napędowego/1 DJP bydła

• 40 l oleju napędowego/1 DJP owiec, kóz i koni

• 4 l oleju napędowego /1 szt. Świń

Do wniosku należy dołączyć:

• Faktury Vat (lub ich kopie) za zakupiony olej napędowy;

• Dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) dla zwierząt będących w posiadaniu producenta rolnego (bydła, owiec, kóz, koni), w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku;

• dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informacje o liczbie świń będących w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Terminy

Wypłata zwrotu podatku przyznanego na podstawie decyzji następuje w terminach:

• od dnia 1 kwietnia do dnia 30 kwietnia – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od dnia 1 lutego do ostatniego dnia lutego;

• od dnia 1 października do dnia 31 października – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 sierpnia.

Decyzję wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku.

Źródło:

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 4 września 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – Dz.U 2023 poz. 1948 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r. – Dz.U. 2023 poz

MODR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

W odpowiedzi liczne krytyczne sygnały napływające od rolników w sprawie zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics