Fundusz ochrony przychodów rolniczych coraz bliżej. Trwają konsultacje

Resort rolnictwa skierował do konsultacji społecznych nowy projekt ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych. Mają być one podzielone na branże i współfinansowane przez państwo.

rolnictwo, rolnik, zysk rolnika, portal rolny, fundusz ochrony dochodów rolniczych, Bogucki

Dzięki nowym przepisom rolnicy będą mogli ubiegać się o częściową rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich  działalności rolniczej w przypadku znacznego ich obniżenia lub w przypadku braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny.

Pierwszy projekt tej ustawy został przekazany do konsultacji społecznych w ubiegłym roku. Wówczas został krytycznie oceniony przez większość organizacji rolniczych.

Dlatego też resort rolnictwa przygotował nowe propozycje dotyczące korzystania przez rolników z częściowych rekompensat w nadzwyczajnych sytuacjach.

7 funduszy ochrony przychodów rolniczych

– Głównym wnioskiem była potrzeba rozdzielenia tych funduszy na branże. Taką pracę przeprowadziliśmy – poinformował w grudniu wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Resort rolnictwa zaproponował utworzenie 7 funduszy ochrony przychodów producentów: dla mięsa wieprzowego i końskiego; wołowego, owczego i koziego; drobiowego, króliczego i jaj; mleka krowiego; zbóż i przetworów zbożowych, rzepaku, roślin strączkowych, kukurydzy, ziemniaków, buraków cukrowych, tytoniu i chmielu; owoców i warzyw oraz ryb.

Państwo dopłaci

Fundusz ma być współfinansowany przez rolników i Skarb Państwa.

– Państwo miałoby dopłacać połowę do środków wypłacanych z funduszu – poinformował Bogucki.

Od kogo i ile?

Wpłaty na fundusze będą naliczane, w wysokości 0,2 proc. wartości netto, od:

  • żywych świń, koni, bydła, owiec, kóz, drobiu i królików oraz jaj,
  • mleka krowiego,
  • zbóż, rzepaku, rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy, owoców i warzyw, ziemniaków, buraków cukrowych, tytoniu i chmielu – będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wpłat będą dokonywały podmioty skupujące lub ubojnie.

Dla kogo rekompensaty?

Rekompensata w wysokości 70 proc. utraconych przychodów ma być wypłacana w przypadku:

  1. obniżenia przychodu w gospodarstwie rolnym, prowadzącym chów lub hodowlę ryb lub dziale specjalnym produkcji rolnej powyżej 30 % w stosunku do średniego rocznego przychodu z ostatnich trzech lat lub trzech lat w ramach ostatnich pięciu lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej, przy czym przy obliczaniu średniego rocznego przychodu nie będzie uwzględniany przychód z roku, którego dotyczy wniosek o przyznanie rekompensaty; spadek przychodów skutkujący wypłatą rekompensat z funduszy może być spowodowany:
  • skutkami wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, których ryzyko wystąpienia nie obejmuje ubezpieczenie obowiązkowe spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne i które pogarszają warunki prowadzenia działalności rolniczej,
  • w wyniku wprowadzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia lub wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt lub chorób roślin (w uzasadnieniu przywoływany jest przykład ASF, co może oznaczać, że branża może zostać obarczona kosztami choroby zwalczanej z urzędu),
  • w wyniku spadku cen produktów rolnych uzyskiwanych przez producenta rolnego,
  • w wyniku wystąpienia niezależnych od producentów rolnych ograniczeń w handlu międzynarodowym,
  1. braku zapłaty od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych za zbyte produkty rolne.

Do dysponowania środkami funduszy będzie ustawowo upoważniony Dyrektor Generalny KOWR.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

KRIR ma wątpliwości

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, proponowane przepisy spowodują uszczuplenie przychodów rolnika, bo to on będzie w rzeczywistości płatnikiem składki. Samorząd rolniczy zwraca uwagę, że w projektowanej ustawie brakuje jakichkolwiek mechanizmów zabezpieczających zarówno rolników jak i Skarb Państwa przed tzw. "planowanymi upadłościami" nieuczciwych podmiotów skupujących.

– Wprawdzie rolnicy otrzymają możliwość odzyskania części należności z Funduszu, jednak pamiętać należy, że w gruncie rzeczy będą to środki pochodzące częściowo z ich własnych pieniędzy – przecież skupujący wliczą konieczność odprowadzenia składki na fundusz w koszt działalności, a co za tym idzie pomniejszą ceny skupu na niekorzyść rolników, lub pieniędzy pochodzących z dotacji budżetu państwa – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, Prezes KRIR.

Poza tym, zdaniem samorządu rolniczego, rolnik będzie musiał bardzo długo czekać na wypłatę rekompensaty.

Kolejną niepojącą KRIR kwestią jest wyłączenie z możliwości otrzymania wsparcia producentów ryb (w poprzedniej wersji projektu tworzony był dla nich oddzielny Fundusz), dlatego „należałoby doregulować projekt o producentów ryb oraz mleka koziego”.

Kamila Szałaj, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Amerykańska pszenica najdroższa od lutego na zamknięciu czwartkowej sesji

W Chicago pszenica SRW ma za sobą pięć sesji wzrostowych z rzędu, w konsekwencji czego seria majowa wróciła powyżej poziomu 6,0 usd/buszel. Fundusze hedgingowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics