Wiosenne zabiegi w rzepaku – ochrona fungicydowa i regulacja pokroju rzepaku

Wiosenne zabiegi w rzepaku czas zacząć! Ochrona fungicydowa rzepaku i korekta regulacji pokroju mają aktualnie priorytetowe znaczenie. Jesienna ciepła, a potem wilgotna aura przyczyniły się do rozwoju chorób grzybowych. Utrudniły też rolnikom wykonanie zabiegów nie tylko ochrony, ale też regulacji pokroju rzepaku.

Wiosenne zabiegi w rzepaku – ochrona fungicydowa i regulacja pokroju rzepaku

Jesienne infekcje, szczególnie w uprawach, w których nie wykonano aplikacji ochronnych przed zimą, rozwiną się błyskawicznie, jeśli wciąż utrzymywać będzie się wysoka, jak na tę porę roku temperatura. A prognozy są bezlitosne. Jak wskazują meteorolodzy, po ekstremalnie ciepłym i wyjątkowo wilgotnym lutym, możemy spodziewać się jeszcze cieplejszego początku marca. Aura taka sprzyjać będzie wegetacji roślin oraz rozwojowi grzybni i kolejnym infekcjom. Dlatego tylko fungicyd na rzepak oraz wyrównanie roślin w łanie zapobiegną stratom w plonie.

Dlaczego warto stosować regulację pokroju rzepaku i ochronę fungicydową w jednym?

Konieczność stosowania fungicydów wiosną zbiega się z terminem regulacji pokroju rzepaku.

Silny, niewylegający i zdrowy rzepak to gwarancja wysokiego plonu, który osiągnąć można stosując środek Architect®

Środek grzybobójczy na rzepak z funkcją regulatora wzrostu to idealne rozwiązanie. Umożliwia bowiem:

  • zwalczenie najgroźniejszych patogenów grzybowych w uprawie, np. sprawcy suchej zgnilizny kapustnych – choroby, której objawy rozwijają się w szerokim zakresie temperatury i przy wysokiej wilgotności;
  • skrócenie i wzmocnienie pędów oraz pobudzenie roślin do rozwoju rozgałęzień bocznych – zapobiegnie wyleganiu.

Dwa zabiegi w jednym przejeździe – ochrona fungicydowa rzepaku i regulacja pokroju – jest opłacalnym posunięciem, zarówno pod kątem nieobciążania środowiska naturalnego, jak i finansowym. Ograniczenie liczby wyjazdów w pole, wiąże się z mniejszym ugniataniem gleby, ale też oszczędnością paliwa, czy robocizny. Ponadto zmienna i nieprzewidywalna aura wymusza na rolnikach kumulowanie większej liczby aplikacji na różne problemy uprawowe w jeden zabieg.

Substancje czynne zwiększające plon i zwalczające choroby rzepaku

W fitofarmacji ważne miejsce zajmują substancje czynne wpływające na regulację pokroju rzepaku oraz ochronę fungicydową rzepaku – jednocześnie poprawiające kondycję roślin i potencjał plonotwórczy. Warto przyjrzeć się bliżej niektórym z nich.

  • Chlorek mepikwatu – regulator wzrostu – substancja z grupy piperydyn, inhibitor syntezy giberelin, o szerokim oknie aplikacji. Największą efektywność wykazuje zastosowany wkrótce po ruszeniu wegetacji. W roślinie działa systemicznie, wspomaga skracanie i wzmacnianie łodyg, utrzymanie zwartej rozety liści i wyrównanie łanu oraz rozwój systemu korzeniowego.
  • Proheksadion wapnia – regulator wzrostu – substancja z grupy cykloheksanodionów, też hamuje syntezę giberelin. Ogranicza wzrost wydłużeniowy pędów przez skrócenie międzywęźli i prawidłowy rozwój rozgałęzień bocznych, od których zależy plon.
  • Piraklostrobina (F500) – związek z najnowszej generacji strobiluryn, o działaniu profilaktycznym i leczniczym. W roślinie działa układowo i translaminarnie. Zaburza procesy oddychania grzybów. Wpływa pozytywnie na fizjologię rzepaku – poprawę wigoru, lepsze pobieranie substancji odżywczych, łagodzenie skutków stresu, zwiększa odporność.

Fungicyd z funkcją regulatora – co wybrać?

Skuteczność i elastyczność działania to główne kryteria w wyborze środków ochrony roślin. Silne, niewylegające i zdrowe rośliny są gwarancją wysokiego plonu, który osiągnąć można stosując Architect® – fungicyd na rzepak z funkcją regulatora wzrostu. Środek bazuje na trzech substancjach czynnych: piraklostrobina (100 g/l), chlorek mepikwatu (150 g/l) i proheksadion wapnia (25 g/l). Zwalczyć suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku nie jest łatwo. Piraklostrobina doskonale radzi sobie z tą chorobą, blokując również rozwój czerni krzyżowych, cylindrosporiozy i mączniaka rzekomego. Przyczynia się też do intensyfikacji procesów fizjologicznych i metabolicznych w roślinie. Chlorek mepikwatu i proheksadion wapnia hamując syntezę giberelin, wpływają na regulację pokroju rzepaku – przyczyniając się do wytworzenia rozgałęzionych, krótszych i grubszych pędów oraz silnego systemu korzeniowego. Skutkuje to stabilnym kwitnieniem, równomiernym wzrostem i rozwojem łuszczyn oraz ograniczeniem ich pękania.

Badania potwierdzają skuteczność środka Architect®

Doświadczenia potwierdzają skuteczne działanie środka Architect® niezależnie od warunków pogodowych – działa już od 5°C. Ponadto badania wykazały, że zabieg regulatorem wzrostu Architect® korzystnie wpływa na wzrost korzeni i ich biomasy, co przyczynia się do lepszego pobierania wody i składników odżywczych przez rzepak.

Jak stosować fungicyd z funkcją regulatora wzrostu Architect®?

Wiosną fungicyd na rzepak stosuje się od początku wydłużania łodygi do fazy żółtego pąka (BBCH 30–59), w dawce 1,2 l/ha z kondycjonerem wody Turbo (0,6 kg/ha). Najwyższą skuteczność uzyskuje się aplikując Architect® dwa razy w sezonie wiosną i jesienią. Przy czym jesienią rekomenduje się wykonanie zabiegu od 3 liści rzepaku do końca formowania rozety (BBCH 13–20), w dawce 1,5 l/ha + Turbo (0,75 kg/ha).

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics