Aby skutecznie ograniczyć straty w plonach kukurydzy trzeba wykorzystać wszystkie dostępne metody zapobiegania oraz zwalczania chwastów i szkodników. Duże znaczenie w utrzymaniu optymalnej zdrowotności roślin w ciągu całego okresu wegetacji mają działania organizacyjne oraz zabiegi uprawowe i chemiczne wykonane przed i w czasie siewu kukurydzy.
Jednak pomyślność wszelkich zabiegów skutecznie może zniwelować aura.
Na zdjęciu powyżej widać, że kukurydza jest w dobrej kondycji. Przeszła jednak szok mrozowy – termiczny i są widoczne uszkodzenia na pierwszym liściu. W tym okresie nie zalecałbym stosować zabiegów chemicznych jak równie nie zasilać nawozami dolistnymi, bo możemy doprowadzić do kolejnego stresu roślinę.
Obserwujemy prawidłową obsadę, ale kolor żółty oznacza, że temperatury szczególnie w nocy są niskie i to jest naturalne objawy rośliny. Kiedy temperatury będą wyższe to zmieni się i tempo wzrostu i kolor rośliny na zielony lub intensywny zielony.
Tu na trzech kolejnych zdjęciach widać szkody wyrządzane przez dziki. W Polsce to już plaga – a szkody są ogromne, myśliwi nie wiedzą jak nad tym zapanować.
W przypadku wyrządzenia szkód przez zwierzeta należy na piśmie wystąpić o szacowanie szkód do kół myśliwskich – Wzór zgłoszenia szkody łowieckiej
Do zgłoszenia należy dołączyć nr działki zdjęcia i rozmiar strat. Na stronie www.kukurydza.home.pl są kalkulacje uprawy kukurydzy w zakładce kalkulacje http://www.kukurydza.home.pl/index.php?id=kalkulacje – może to być materiał pomocny do szacowania szkód łowieckich.
Na tych zdjęciach widzimy skutki działania herbicydów w tym przypadku Lumax 3,5 l/ha. Jak widać młodszy ostrożeń został przypalony zupełnie, starszy może przetrwać
Tekst i foto: Tadeusz Szymańczak
Redakcja AgroNews