Ceny pszenicy w górę, kukurydzy w dół!

W tym tygodniu odnotowano niewielką zwyżkę notowań pszenicy na Euronext – w najbliższym kontrakcie o 0,7% w stosunku do końca poprzedniego tygodnia – do 183 EUR/tonę. Wyraźniejsze wzrosty notowań pszenicy wystąpiły na CboT- podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych.
 

 

\"\"

 

Tutaj pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 202,4 USD/tonę, tj. o 2,6% więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem. Taniała natomiast kukurydza. Spadki cen tego gatunku były widoczne zarówno na Euronext (w najbliższym kontrakcie – o 0,7% do 169 EUR/tonę), jak i na CBoT.   Ostatnie zwyżki cen pszenicy mogą być odpowiedzią na niepokojące doniesienia o zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć na ewentualne perturbacje w transporcie zbóż z rejonu Morza Czarnego.

Po zestrzeleniu przez terrorystów samolotu malezyjskich linii lotniczych zaostrzył się konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wzrosło też prawdopodobieństwo dalszej jego eskalacji. Wraz z tym zwiększa się też zagrożenie pojawienia się utrudnień logistycznych w transporcie zbóż z krajów tego regionu. Ukraina i Rosja są zaliczane do znaczących dostawców pszenicy, poza tym Ukraina zajmuje trzecią pozycję w eksporcie kukurydzy na świecie.

Według prognoz USDA, w sezonie 2014/15 eksport pszenicy z obu krajów miał osiągnąć 28,5 mln ton, co stanowiłoby prawie jedną piątą globalnych dostaw pszenicy przewidzianych w tym sezonie (151,7 mln ton).  Jak podkreślają analitycy z australijskiego banku ANZ w Melbourne, globalny rynek zbożowy pozostanie w najbliższym czasie wyjątkowo wrażliwy na rozwój sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza dotyczyć to będzie pszenicy. 

Drugim czynnikiem, który mógł spowodować taki ruch cen, są nasilające się obawy o wpływ deszczowej aury w niektórych krajach zachodniej Europy na jakość ziarna pszenicy. Z drugiej jednak strony obecne prognozy dla Unii Europejskiej są w dalszym ciągu bardzo optymistyczne. Strategie Grains w lipcowym raporcie podniosła przewidywaną wysokość unijnych zbiorów pszenicy miękkiej – o 1,1 mln ton do 140,5 mln ton. Oznacza to poziom produkcji tego gatunku o 4% przekraczający zeszłoroczny wynik.

Czytaj także:
Lepsze plony dzięki efektowi kotwicy
Dobre prognozy oznaczają niskie ceny!
Rolniku! Możesz korzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów!

Także wcześniejsze prognozy KE wskazywały na bardzo dobre zbiory pszenicy. Natomiast w przypadku notowań kukurydzy obserwujemy nadal pogłębianie się tendencji spadkowej. Prognozy dla Unii są bardzo optymistyczne. SG podwyższyło spodziewaną wysokość tegorocznych zbiorów w UE – z wcześniejszych 65,9 mln ton do 66,4 mln ton. Oznacza to zbiory o 3% przekraczające zeszłoroczny poziom. 

Pod koniec tygodnia pojawiły się niepokojące doniesienia o strajkach w Rosario, paraliżujących eksport zbóż (kukurydza, soja) z Argentyny w najbardziej newralgicznym okresie. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał, to może mieć wpływ na sytuację na światowym rynku zbożowym.

Źródło: FAMMU/FAPA, 
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics