Polska zabiega o nowe rynki. Gdzie wyślemy nasze produkty?

– Dziś GUS podał nowe, optymistyczne dane dotyczące naszego eksportu. Eksport za I półrocze wzrósł o 6,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Dodatni bilans wyniósł prawie 12 mld złotych, przy ponad 4 mld złotych deficytu przed rokiem Znaczny udział w tych osiągnięciach miał sektor rolny, który zajmuje trzecią pozycję z 13 proc. udziałem. Odnotowaliśmy 6,4 proc. wzrost wartości eksportu artykułów rolno-spożywczych w minionym półroczu, przy wzroście importu jedynie o 1,9 proc. A to oznacza 17,7 proc. wzrost dodatniego salda wymiany tymi produktami. Nowe rynki zdobywamy dlatego, że polskie produkty odznaczają się najwyższą, światową jakością– powiedział minister Marek Sawicki.
 

\"rolnictwo,
 

– Nie jest prawdą, że nie zabiegamy o pomoc dla polskich sadowników – stwierdził minister odnosząc się do słów Prezydenta RP Andrzeja Dudy wypowiedzianych w ostatnią sobotę podczas wizyty w gospodarstwie sadowniczym. – W 2014 roku ta branża, po wprowadzeniu rosyjskiego embarga uzyskała wsparcie ze środków krajowych w wysokości 120 mlnzłotych, a ze środków unijnych w wysokości 180 mln złotych. To na nasz wniosek Komisja Europejska przedłużyła wsparcie dla sektora owocowo-warzywnego, a Polska otrzyma około 1/3 wszystkich tych środków – dodał minister Sawicki.

Mówiąc o tym sektorze minister wyraził uznanie przedstawicielom Związku Sadowników RP oraz Unii Owocowej za ich bardzo aktywny udział w ciągu ostatnich 8 lat we wszystkich misjach targowych i wystawienniczych organizowanych w poszukiwaniu nowych rynków zbytu.

Uczestniczący w konferencji główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk oraz główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusz Kłos przedstawili bliższe dane dotyczące ustalania warunków dostępu dla naszych produktów rolno-spożywczych do kolejnych rynków zbytu.

Tylko w pierwszym półroczu tego roku uzgodnione zostały świadectwa zdrowia na wywóz z Polski do Algierii (konie, produkty z udziałem mięsa drobiowego, wołowego i owczego poddane obróbce termicznej w wysokiej temperaturze oraz pasze dla ryb), Azerbejdżanu (bydło hodowlane i użytkowe), Czarnogóry (produkty mleczne), Egiptu (mięso wieprzowe b/k, wyroby i produkty wieprzowe, mleko i produkty mleczarskie, mięso drobiowe i produkty mięsne), Indii ( mleko i produkty mleczne oraz produkty rybołówstwa), Japonii (świnie hodowlane oraz produkty wołowe z mięsa importowanego). Ponadto uzgodnienia świadectw zdrowia dotyczyły Kazachstanu, Kirgistanu, Macedonii, Maroka, Meksyku, Nowej Zelandii, Panamy, Serbii, Singapuru, Tadżykistanu, Tajlandii, Tajwanu, Tunezji, Turcji, Ukrainy i USA. W efekcie nasze produkty obecne są już na 73 rynkach, nie licząc całego rynku Unii Europejskiej.

Obecnie trwają kontrole polskich zakładów przez inspektorów z Izraela, Kuby i Turcji. Do końca bieżącego roku planowane są kontrole przez odpowiednie służby weterynaryjne takich państw jak: Ukraina, Arabia Saudyjska, Chiny, Meksyk, Malezja, Singapur i Republika Południowej Afryki.

Podobnie jak Główny Inspektorat Weterynarii również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa bardzo aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu dostępu do nowych rynków zbytu, w tym do rynków zamkniętych z procedurą analizy ryzyka dla owoców świeżych, głównie jabłek i gruszek.

Jako rynki perspektywiczne dla jabłek należy wymienić Chińską Republiką Ludową, Wietnam, Tajwan w odniesieniu, do których procedury analizy ryzyka (PRA) są na etapie zaawansowanym. W najbliższym czasie (wrzesień br.) wizytę w Polsce złożą eksperci z Chińskiej Republiki Ludowej i Wietnamu w ramach trwającej procedury analizy ryzyka dla polskich jabłek.

Czytaj także:
Sawicki apeluje o rezygnację z referendum i przekazanie pieniędzy rolnikom. Kopacz zdumiona

PIORiN w 2014 r. złożył wnioski o przeprowadzenie analizy ryzyka dla eksportu polskich jabłek do: Brazylii, Kostaryki, Kolumbii oraz Tajlandii (2015 r.). Polska jest jednym z 7 krajów Unii Europejskiej, który ubiega się o udostępnienie rynku USA dla jabłek i gruszek. Również, jest jednym z 7 krajów, które są w trakcie przygotowywania wniosku o przeprowadzenie analizy ryzyka dla jabłek i gruszek do Meksyku.

Szefowie obydwu inspekcji podkreślili też, że nie ma żadnych problemów z jakością polskich produktów eksportowanych na zagraniczne rynki, a ostatnie zastrzeżenia kierowane ze strony Federacji Rosyjskiej nie mają najmniejszego uzasadnienia.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics