Wiedzą, jak pomóc rolnikom

Sytuacja w wielu sektorach rolnictwa nie jest dobra. Skutki kryzysu odczuwa wielu europejskich rolników. W związku z tym unijne organizacje zrzeszające rolnicze związki zawodowe i spółdzielcze Copa i Cogeca wzywają ministrów rolnictwa do wypracowania skutecznych rozwiązań podczas poniedziałkowego posiedzenia w Brukseli. Na ten dzień rolnicy zapowiadają protest pod siedzibą Komisji Europejskiej.

 

\"rolnictwo,

 

– W samej tylko Finlandii protestowało niedawno ponad 5 tys. rolników z 600 ciągnikami, zmagających się z bezprecedensowym kryzysem. Masowe protesty odbywają się w całej Unii, w tym w Irlandii, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szkocji, a w poniedziałek, w Brukseli. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze zmagają się z poważnymi problemami finansowymi, a wielu z nich jest zmuszonych zarzucić działalność. Znaleźli się oni w szczególnie niekorzystnej sytuacji po utracie, z dnia na dzień, naszego głównego zagranicznego rynku zbytu – Rosji – wartego 5,1 mld euro, w wyniku sytuacji na politycznej arenie międzynarodowej. Ceny środków produkcji rosną, a załamanie się cen ropy wywiera odgórną presję na ceny towarów. Ta sytuacja jest nie do przyjęcia. 500-milionowy pakiet udostępniony przez UE we wrześniu ubiegłego roku stanowi kroplę w morzu potrzeb i nie pozwoli na znalezienie wyjścia z tej trudnej sytuacji. Co gorsza, to tej pory wypłacono jedynie 25 proc. tego pakietu. UE musi podjąć natychmiastowe działania, gdyż w przeciwnym razie nie będzie w stanie wyżywić rosnącej liczby ludności w przyszłości – zwraca uwagę Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Władze Copa i Cogeca spotkają się w poniedziałek z prezydencją holenderską. Rozmowy będą dotyczyć działań, które należy podjąć, by poprawić sytuację europejskich rolników. 

 

\"rolnictwo,
 

Copa i Cogeca zwracają uwagę, że jedną z najważniejszych kwestii jest ponowne otwarcie rosyjskiego rynku, a także wzmocnienie działań promocyjnych i wykorzystanie ubezpieczeń kredytów eksportowych. Komitety domagają się także walki z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu żywnościowym, czasowego podniesienia ceny interwencyjnej odtłuszczonego mleka w proszku i masła, a także przedłużenia okresu dopłat do prywatnego przechowywania produktów mlecznych. Zdaniem przedstawicieli Copa i Cogeca należałoby ograniczyć koszty środków produkcji poprzez zniesienie ceł przywozowych oraz umorzyć pożyczki zaciągnięte w celach inwestycyjnych i dostosować pułap pomocy „de minimis”. Ważne byłoby także pełne wykorzystanie narzędzi dostępnych w ramach unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich i programów krajowych, by pomóc rolnikom w skuteczniejszym zarządzaniu ryzykiem.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Copa Cogeca

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics