Zaostrzone przepisy bioasekuracji nie zatrzymały na razie wirusa ASF. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził właśnie kolejny przypadek ASF u świń w powiecie bialskim. Tym samym liczba ognisk choroby na tym terenie wzrosła do 36, a w Polsce do 99.
Służby weterynaryjne potwierdziły kolejny przypadek wirusa ASF w gospodarstwie położonym na terenie powiatu bialskiego (woj. lubelskie). Od 2016 roku to właśnie na tym terenie wirus atakuje najczęściej – pojawił się już w 36 chlewniach.
Tym razem chorobę wykryto w stadzie liczącym 25 świń, w gospodarstwie położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.
Lawina rezygnacji z hodowli świń
Producenci trzody chlewnej z powiatu bialskiego nie wytrzymują zaostrzających się wymogów bioochrony. W ostatniej edycji programu bioasekuracji aż 1373 rolników z tego terenu zrezygnowało z dalszej hodowli świń. W gospodarstwach tych utrzymywano łącznie 17779 sztuk świń.
Przypomnijmy. Rolnicy z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego (z terenów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF) mieli czas do 14 sierpnia na decyzję, co dalej z ich chlewniami. Wyjścia mieli dwa: albo wdrożyć zasady bioasekuracji w gospodarstwie, albo zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rekompensaty i odszkodowania.
Na ten drugi krok zdecydowało się 2710 gospodarstw. To aż dziesięciokrotnie więcej niż w poprzednich dwóch edycjach programu bioasekuracji, który funkcjonuje w Polsce od 2015 roku. Znamienne jest to, że połowę tych rezygnacji złożyli rolnicy z powiatu bialskiego.
Apele o pomoc ws. ASF
Kilka dni temu o pilną pomoc do premier Szydło zwrócili się starostowie powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego i włodawskiego. Domagają się także jak najszybszej wypłaty rekompensat za ubite świnie.
Do walki z afrykańskim pomorem świń włączają się również posłowie z Podlasia. Stanisław Żmijan, poseł PO i członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował o złożeniu dezyderatu do premier Beaty Szydło. Posłowie zwracają się w nim o podjęcie skoordynowanych działań na szczeblu rządowym w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.
Od czerwca tego roku w Polsce stwierdzono 76 przypadków wirusa ASF u świń. Łącznie od początku wystąpienia choroby, tj. od 17 lutego 2017 roku, liczba ognisk wynosi 99.
Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com