Wczoraj w Sejmie Ruch Kukiz15 zaprezentował założenia Obywatelskiego Programu Rolnego. Poseł tej partii Jarosław Sachajko podkreślił, że program powstał w porozumieniu ze stroną społeczną.
Program składa się z kilku części m.in. obowiązków i praw rolników względem państwa, diagnozy stanu obecnego, priorytetów w polityce rolnej.
– Program jest obszerny i dotyczy wszystkich nas-konsumentów. Nie można dalej podsycać konfliktu między rolnikami a ludźmi z miasta. Chcemy doprowadzić do konsensusu, w jakim kierunku powinna rozwijać się polska wieś, by za rok była przygotowana jedna duża ustawa dająca stabilizację – podkreślał przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko.
"Polakom grozi drożyzna, spożywanie produktów gorszej jakości"
Zdaniem posłów Kukiz15, dotychczasowi rządzący nie potrafili wypracować krajowego modelu polityki rolnej uwzględniającego jego potencjał i rolę służebną wobec obywateli.
– Wszystkie kolejne rządy realizują ten sam kierunek polityki rolnej, niekorzystny i degradujący polskie rolnictwo. W obecnym stanie postępującej likwidacji z przestrzeni rolniczej gospodarstw rodzinnych, Polakom grozi drożyzna, spożywanie produktów gorszej jakości, utrata samowystarczalności żywnościowej prowadząca do zewnętrznego uzależnienia – wskazuje Sachajko.
Z kolei zdaniem współautora dokumentu, eksperta ds. rolnictwa, Romana Izdebskiego, obecna polityka rolna jest niezgodna z naszym interesem narodowym.
Natomiast Elżbieta Zielińska z Kukiz15 dodała, że jednym z założeń programu jest aktywizacja polskiej wsi. Posłanka podkreśliła, że jej partia wspiera aktywizację kobiet na wsi.
– To zmiana ustawy, która dotyczy kół gospodyń wiejskich .Te koła dzisiaj w większości się nie rejestrują, bo nie mają żadnych możliwości, żeby aktywnie działać i prowadzić działalności gospodarczych – mówiła Elżbieta Zielińska, posłanka Kukiz15.
Założenia Obywatelskiego Programu Rolnego
Wśród priorytetów posłowie Kukiz15 wymienili m.in.:
- Wypracowanie spójnego stanowiska Polski na temat WPR po 2020 r.
- Sprzeciw wobec umów handlowych CETA i TTIP.
- Opracowanie spójnej strategii rozwoju polskiego rolnictwa i wsi.
- Sprzedaż bezpośrednia i lokalna.
- Monitoring cen i kosztów produkcji rolnej i ustalenie cen referencyjnych.
- Repolonizacja majątku narodowego zakładów przetwórczych i innych podmiotów związanych z rolnictwem.
- Wprowadzenie krajowych standardów jakości żywności oraz zasad etykietowania.
- Ujednolicenie i uproszczenie wymogów do produkcji i sprzedaży żywności przez rolników.
- Efektywny system doradztwa rolniczego.
- Wprowadzenie do szkół rolniczych wszystkich szczebli nowych programów nauczania, w tym najnowszej wiedzy o wytwarzaniu żywności wysokiej jakości.
- Wprowadzenie rozwiązań zachęcających przedsiębiorców do lokowania proekologicznych zakładów pracy na obszarach wiejskich.
oprac. Kamila Szałaj