Konkurs Rolnik Roku 2018 rozstrzygnięty. WWF po raz kolejny nagrodził rolników, którzy starają się ograniczać odpływ związków azotu i fosforu z gospodarstwa do wód.
Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego organizuje WWF. Wydarzeniu temu patronuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Rolnik Roku 2018. Znamy zwycięzców
W tegorocznej krajowej edycji konkursu tytuł Rolnik Roku otrzymał Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego. Wraz ze swoją rodziną prowadzi on gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu.
Za zwycięstwo pan Krzysztof otrzymał nagrodę w wysokości 1 000 euro. Natomiast w edycji międzynarodowej konkursu zawalczy o 10 000 euro. Odbędzie się ona w październiku.
II miejsce oraz nagroda w wysokości 500 euro zostały przyznane Pani Kamili Kasperskiej. Prowadzi ona ekologiczne gospodarstwo rolne „Anielskie Ogrody” w województwie lubuskim.
III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymali Państwo Barbara i Bartosz Idczakowie. Są właścicielami gospodarstwa ekologicznego „Lawendowa Osada” w województwie pomorskim.
Rolnik Roku 2018 nagrodzony za zrównoważone podejście
W skład jury konkursu weszli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawiciele Fundacji WWF Polska. W ocenie p. Kowalskiego wzięli oni pod uwagę przede wszystkim jego zrównoważone podejście w prowadzeniu gospodarstwa. Przyczynia się ono do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu.
Ograniczanie odpływu azotu i fosforu
Celem konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego jest promowanie praktyk ograniczających odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) z gospodarstwa do wód. Praktyki te przyczyniają się do zmniejszenia eutrofizacji, ograniczenia zakwitów sinic oraz powstawania martwych stref w Morzu Bałtyckim.
WWF zachęca wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych znajdujących się w zlewisku Bałtyku do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.
oprac. Kamila Szałaj, fot. WWF
To nawalili…
Ci z Bardowsko – farmerowskich Agrorewolucj i zgarną więcej