Polscy hodowcy czekają na wzrosty notowań cen tuczników. A tymczasem z tygodnia na tydzień notowane są spadki. Cena nie podskoczyła nawet po cofnięciu embarga przez USA. Zdaniem przedstawicieli hodowców zakłady eksportujące do USA obarczyły stratami producentów trzody chlewnej, „którzy w niczym nie zawinili”.
Pod koniec października przeciętnie za żywiec wieprzowy dostawcom płacono 4,30 zł/kg. To o 2 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 5,5 proc. mniej niż przed miesiącem.
– W odniesieniu do notowań sprzed roku trzoda chlewna potaniała o 10 proc. – wyjaśniają analitycy KOWR.
Embargo USA
Sytuację skomplikowało dodatkowo wprowadzenie 18 października embarga przez USA na polską wieprzowinę.
– Wstrzymanie importu wieprzowiny do USA z Polski okazało się krótkotrwałe, ale miało negatywny wpływ na ceny trzody – zauważają eksperci PKO BP.
Tuczniki nadal nie drożeją
Z kolei Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wylicza, że od dnia wprowadzenia zakazu eksportu wieprzowiny do USA notowane są spadki cen z tygodnia na tydzień.
– Pierwsze redukcje cen zakłady mięsne tłumaczyły niepewnością związaną z rynkiem amerykańskim. Po ponownym otworzeniu rynku USA tydzień później, argument niepewności przestał działać, ale cena dalej pikowała w dół. Największe spadki uwidoczniły się w cennikach tych zakładów, których wieprzowina została zawrócona do kraju w trakcie wyjaśniania zamieszania związanego z amerykańskim embargiem – wyjaśnia Związek.
Tracą rolnicy, choć nie są winni
Zdaniem przedstawicieli KZPPTCh, zakłady eksportujące do USA postanowiły zaistniałe straty przerzucić na producentów trzody chlewnej, którzy w niczym nie zawinili.
– To nie rolnicy odpowiedzialni są za eksport wieprzowiny i nie oni powinni ponosić główny ciężar nieporozumień w handlu międzynarodowym – oburzają się związkowcy.
Redukcja ceny pomiędzy 41 a 44 tygodniem wyniosła w kraju ok. 25-30 groszy w wadze żywej.
– W tym samym okresie cena niemiecka była utrzymywana bez zmian na poziomie 1,36 €/kg (wbc). Podobną stabilizację notowano w wielu innych krajach Unii Europejskiej – wyjaśnia KZPPTCh.
W opinii wielu krajowych producentów żywca wieprzowego, drastyczna redukcja cen, która miała miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce była nieuzasadniona.
A do tego ASF
Zdaniem analityków PKO BP, przywrócenie sprzedaży powinno w końcu doprowadzić do stabilizacji rynku. Ale obawy branży budzić może nasilenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terenie Europy i w Chinach.
oprac. Kamila Szałaj na podst. KOWR, PKO BP, KZPPTCH