Świnie wybite, pieniędzy nie ma. Gdzie są rekompensaty za ASF?

ASF szaleje w Polsce już od prawie pięciu lat. W tym czasie wybito setki tysięcy świń, ale jak się okazuje, nie wszyscy rolnicy otrzymali obiecane odszkodowania.

ASF, rolnik, rolnictwo, rekompensaty za ASF

Wykrycie wirusa ASF w chlewni to wielka tragedia. Trzeba zlikwidować całe stado, niekiedy kilkaset sztuk zwierząt. Ale kolejny dramat zaczyna się w sytuacji, gdy lekarz powiatowy odmawia wypłaty odszkodowania. A takie przypadki niestety nie należą do rzadkości.

Dwa lata temu w gospodarstwie pana Huberta Ojdana w miejscowości Bielszczyzna w powiecie hajnowskim wykryto chorobę. Pod nóż poszło 50 loch i 210 tuczników. Ale za zabite świnie rolnik rekompensaty nie otrzymał do dziś.

To było jak grom z jasnego nieba. Tyle zwierząt do uboju. A przecież dzień wcześniej, tuż przed pojawieniem się choroby była u nas inspekcja weterynaryjna, by skontrolować spełnianie wymogów bioasekuracji. I według nich wszystko było w porządku. Nie znaleźli żadnych uchybień – mówi pani Alina, matka poszkodowanego hodowcy.

Dlatego państwo Ojdana byli przekonani, że wypłata odszkodowania to tylko kwestia czasu.

Ale okazało się, że powiatowy lekarz weterynarii w Hajnówce znalazł jednak niedopatrzenia. I odmówił przyznania rekompensaty.

W tym gospodarstwie doszło do naruszenia przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nie były one przestrzegane, dlatego rekompensata nie została przyznana – wyjaśnia w rozmowie z nami Jan Dynkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hajnówce.

Państwo Ojdana nie dali jednak za wygraną i postanowili zawalczyć o odszkodowanie przed sądem. Ale po dwóch latach rozpraw i batalii na sali sądowej nie udało im się wyegzekwować pieniędzy.

Miałam przecież kserokopię protokołu kontroli sporządzonego przez lekarza weterynarii, z którego wynikało, że spełniamy wszystkie wymogi bioasekuracyjne. A mimo to rekompensaty nie ma. Czujemy się oszukani. W ten sposób państwo polskie niszczy rodzime gospodarstwa. Okradziono nas. Żadna władza, nawet ta komunistyczna nie przyszła w biały dzień i nie zniszczyła gospodarstwa, tak jak obecni rządzący – mówi rozgoryczona p. Alina.

Niestety, przypadek spod Hajnówki nie jest odosobniony.

Podobna sytuacja miała miejsce również na Podlasiu, w okolicach Parczewa. W sierpniu tego roku, w gospodarstwie państwa Anny i Bernarda Dzyrów, wykryto wirusa. Wybito całe stado – 89 sztuk świń.

Kiedy o tym usłyszeliśmy, przeżyliśmy szok. Te świnie to był nasz cały dorobek życia – mówi w rozmowie ze Słowem Podlasia pani Anna.

Ale kolejny szok gospodarze przeżyli, gdy otrzymali pismo z inspekcji weterynaryjnej , w której odmówiono im wypłaty odszkodowania.

Jako powód tamtejszy lekarz weterynarii podał m.in. narażenie świń na kontakt z wolnożyjącymi dzikami, zwierzętami domowymi, gryzoniami, ptakami i owadami, a także niewłaściwy sposób utrzymania mat dezynfekcyjnych.

Państwo Dzyra, mimo że załamani, będą walczyć o wsparcie przed sądem.

Z takiej samej drogi prawnej skorzysta też pan Damian Kierekiesza, rolnik z Mań (gm. Międzyrzec Podlaski). On również nie dostał odszkodowania za wybite świnie po tym, jak w październiku 2017 roku stwierdzono chorobę w jego stadzie liczącym 74 sztuki zwierząt.

Powiatowy lekarz weterynarii wydał decyzję odmowną w kwestii odszkodowania, bo twierdził, że nie spełniłem wymogów bioasekruacji, chociaż spełniłem – mówi w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim pan Damian.

Podobnie jak w przypadku p. Ojdana, inspekcja weterynaryjna, jeszcze przed pojawieniem się wirusa, skontrolowała jego gospodarstwo i nie stwierdziła żadnych uchybień. A mimo to, lekarz weterynarii przekonuje, że były nieprawidłowości, np. za małe maty dezynfekcyjne i nieterminowość przy rejestracji zwierząt.

Rekompensat brak

Poszkodowani rolnicy zwracają uwagę, że w ten sposób można przyczepić się do wszystkiego i na siłę znaleźć uchybienia. Tylko potem to oni zostają ze zlikwidowanym gospodarstwem i bez środków do życia.

-Emerytom grosik, rolnikom 250 zł suszowego do hektara. Ale 1000 zł dla policjanta, bo władza się boi to jest. I na dziki dla myśliwych na hobby to jest 350 zł i 650 zł za loche. A na odszkodowania za wybite swinie to nie ma – oburza się Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodego Rolników RP Solidarni.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda kwestia odszkodowań za zlikwidowane stado w związku z pojawieniem się choroby. Okazuje się, że w 2017 roku wirus ASF zaatakował w 81 gospodarstwach, a odszkodowania wypłacono tylko 25. Jak wygląda sytuacja w tym roku? O takie zestawienie zwróciliśmy się do ministra rolnictwa. Jak tylko je otrzymamy, opublikujemy na łamach portalu.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,362ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE