Do Polski trafiło ponad 1,2 mln świń więcej niż rok temu

W 2018 r. znacznie wzrósł import wieprzowiny i żywych zwierząt zza granicy. Do Polski trafiło ponad 1,2 mln szt. żywych świń więcej niż rok wcześniej.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że import mięsa wieprzowego ukształtował się na poziomie 763 tys. t, czyli o 6,5 proc. wyższym niż rok wcześniej. Eksport wieprzowiny z Polski wzrósł o 4,4 proc. do 505 tys. t. W wyniku tych zmian deficyt w handlu wieprzowiną zwiększył się o 10,8 proc. do 258 tys. t.

W tym samym okresie w Polsce ubito 22,7 mln szt. świń – o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

– Ich łączna waga wzrosła o 4,6 proc., co świadczyłoby, że średnia waga ubijanej sztuki była o 2 proc. większa. Jednocześnie, pogłowie trzody chlewnej na koniec 2018 r. zmalało o 7,4 proc. w relacji rocznej, głównie ze względu na niską opłacalność produkcji – informują analitycy banku BGŻ BNP Paribas w najnowszym raporcie Agro.

Szczególnie mocno spadło pogłowie prosiąt i stada podstawowego. Stado podstawowe zmniejszyło się o 18,0 proc. r/r, zaś pogłowie prosiąt zmniejszyło się o 16,3 proc.

Do Polski trafiło ponad 1,2 mln świń więcej niż rok temu

Zupełnie inne zjawisko zachodzi w przypadku importu żywych zwierząt.

– W 2018 r. do Polski wwieziono 8,2 mln szt. żywych świń, czyli o 17,7 proc. ( 1,2 mln szt.) więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost miał miejsce w przypadku zwierząt z Danii – do Polski w 2018 r. wwieziono ponad 8 mln szt., czyli o ponad 1,3 mln szt. więcej niż rok wcześniej – informują eksperci.

Pomimo wzrostu wielkości importu żywych zwierząt, jego wartość spadła o 19,1 proc. do 1,8 mld złotych. W wyniku tych zmian, średnia wartość wwiezionej sztuki była niższa o 33,7 proc..

– Niemniej, na początku 2019 r. ceny ulegają odbiciu. W 3 tygodniu lutego cena za warchlaki na giełdzie niemieckiej wzrosła o 1 euro – kolejny raz w tym roku, zaś w drugim tygodniu lutego cena warchlaków w Danii wzrosła o około 5,7 zł, czyli o 3,1 proc. – czytamy w raporcie.

Ceny warchlaków w Polsce również wzrosły. W drugim tygodniu lutego cena warchlaka krajowego wyniosła 208 zł za szt.

Redakcja AgroNews, na podst. BGŻ BNP Paribas, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Coraz wyższe straty drobiu w Azji

W Japonii wirus grypy ptaków powoduje coraz większe straty w stadach drobiu, w szczególności na fermach utrzymujących kury nioski. Ministerstwo rolnictwa Japonii zwołało nadzwyczajne...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics