W 2018 r. znacznie wzrósł import wieprzowiny i żywych zwierząt zza granicy. Do Polski trafiło ponad 1,2 mln szt. żywych świń więcej niż rok wcześniej.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że import mięsa wieprzowego ukształtował się na poziomie 763 tys. t, czyli o 6,5 proc. wyższym niż rok wcześniej. Eksport wieprzowiny z Polski wzrósł o 4,4 proc. do 505 tys. t. W wyniku tych zmian deficyt w handlu wieprzowiną zwiększył się o 10,8 proc. do 258 tys. t.
W tym samym okresie w Polsce ubito 22,7 mln szt. świń – o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej.
– Ich łączna waga wzrosła o 4,6 proc., co świadczyłoby, że średnia waga ubijanej sztuki była o 2 proc. większa. Jednocześnie, pogłowie trzody chlewnej na koniec 2018 r. zmalało o 7,4 proc. w relacji rocznej, głównie ze względu na niską opłacalność produkcji – informują analitycy banku BGŻ BNP Paribas w najnowszym raporcie Agro.
Szczególnie mocno spadło pogłowie prosiąt i stada podstawowego. Stado podstawowe zmniejszyło się o 18,0 proc. r/r, zaś pogłowie prosiąt zmniejszyło się o 16,3 proc.
Do Polski trafiło ponad 1,2 mln świń więcej niż rok temu
Zupełnie inne zjawisko zachodzi w przypadku importu żywych zwierząt.
– W 2018 r. do Polski wwieziono 8,2 mln szt. żywych świń, czyli o 17,7 proc. ( 1,2 mln szt.) więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost miał miejsce w przypadku zwierząt z Danii – do Polski w 2018 r. wwieziono ponad 8 mln szt., czyli o ponad 1,3 mln szt. więcej niż rok wcześniej – informują eksperci.
Pomimo wzrostu wielkości importu żywych zwierząt, jego wartość spadła o 19,1 proc. do 1,8 mld złotych. W wyniku tych zmian, średnia wartość wwiezionej sztuki była niższa o 33,7 proc..
– Niemniej, na początku 2019 r. ceny ulegają odbiciu. W 3 tygodniu lutego cena za warchlaki na giełdzie niemieckiej wzrosła o 1 euro – kolejny raz w tym roku, zaś w drugim tygodniu lutego cena warchlaków w Danii wzrosła o około 5,7 zł, czyli o 3,1 proc. – czytamy w raporcie.
Ceny warchlaków w Polsce również wzrosły. W drugim tygodniu lutego cena warchlaka krajowego wyniosła 208 zł za szt.
Redakcja AgroNews, na podst. BGŻ BNP Paribas, fot. pixabay.com