Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu poinformowało w piątek o zamiarze budowy ogrodzenia na 8-kilometrowym odcinku granicy z Belgią, które ma zapobiec przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF).
Luksemburczycy dołączają tym samym do Duńczyków, którzy ogłosili w styczniu wdrożenie identycznego rozwiązania na 70 kilometrowym odcinku granicy z Niemcami. Zgodnie z planem rządu ogrodzenie zostanie wzniesione w najbliższych dniach i będzie przebiegać wzdłuż trasy rowerowej na południe od miasta Steinfort.
Władze nie wykluczają ponadto wytyczenia specjalnej strefy w lesie znajdującym się w strefie dozoru, tuż przy granicy z Francją i Belgią, gdzie polowania na dziki byłyby możliwe przez cały rok. Jak dotąd jednak nie pojawiły się informacje o przypadkach ASF na terenie Luksemburga. Dotychczasowe testy przeprowadzone na 131 tuszach dały negatywny rezultat.
ASF w Polsce
Budowa ogrodzenia jest reakcją na stwierdzenie kilkudziesięciu przypadków ASF w Belgii na początku br. Innymi państwami borykającymi się z zarazą są Polska oraz inne państwa Europy Wschodniej i Środkowowschodniej. Aby zahamować ASF, polski rząd przeprowadził akcję odstrzału dzików między 12 a 27 stycznia. Początkowo mówiono o nawet 200 tys. zwierząt, lecz informacje te zostały natychmiast zdementowane przez Polski Związek Łowiecki.
Szacuje się, że w całym kraju zginęło ponad 3 tys. zwierząt. Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego planowane są dalsze polowania, ponieważ dotychczasowe miały okazać się niewystarczające.
Wedle najświeższych informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2019 r. stwierdzono 648 przypadków ASF na terenie Polski.
Źródło: Mateusz Kucharczyk Euractiv.pl