Luksemburg stawia płot na granicy z Belgią

Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu poinformowało w piątek o zamiarze budowy ogrodzenia na 8-kilometrowym odcinku granicy z Belgią, które ma zapobiec  przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF).

Euractiv.pl, rolnik, rolnictwo, ASF, trzoda chlewna, płot na granicy, walka z ASF

Luksemburczycy dołączają tym samym do Duńczyków, którzy ogłosili w styczniu wdrożenie identycznego rozwiązania na 70 kilometrowym odcinku granicy z Niemcami. Zgodnie z planem rządu ogrodzenie zostanie wzniesione w najbliższych dniach i będzie przebiegać wzdłuż trasy rowerowej na południe od miasta Steinfort.

Władze nie wykluczają ponadto wytyczenia specjalnej strefy w lesie znajdującym się w strefie dozoru, tuż przy granicy z Francją i Belgią, gdzie polowania na dziki byłyby możliwe przez cały rok. Jak dotąd jednak nie pojawiły się informacje o przypadkach ASF na terenie Luksemburga. Dotychczasowe testy przeprowadzone na 131 tuszach dały negatywny rezultat.

ASF w Polsce

Budowa ogrodzenia jest reakcją na stwierdzenie kilkudziesięciu przypadków ASF w Belgii na początku br. Innymi państwami borykającymi się z zarazą są Polska oraz inne państwa Europy Wschodniej i Środkowowschodniej. Aby zahamować ASF, polski rząd przeprowadził akcję odstrzału dzików między 12 a 27 stycznia. Początkowo mówiono o nawet 200 tys. zwierząt, lecz informacje te zostały natychmiast zdementowane przez Polski Związek Łowiecki.

Szacuje się, że w całym kraju zginęło ponad 3 tys. zwierząt. Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego planowane są dalsze polowania, ponieważ dotychczasowe miały okazać się niewystarczające.

Wedle najświeższych informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2019 r. stwierdzono 648 przypadków ASF na terenie Polski.

Źródło: Mateusz Kucharczyk Euractiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Integrowana Produkcji Roślin: COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian rolniczych

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wprowadził nową zakładkę na swojej stronie internetowej, poświęconą Integrowanej Produkcji Roślin. Znajdują się tam zalecenia dotyczące wyboru...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics