Luksemburg stawia płot na granicy z Belgią

Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu poinformowało w piątek o zamiarze budowy ogrodzenia na 8-kilometrowym odcinku granicy z Belgią, które ma zapobiec  przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF).

Euractiv.pl, rolnik, rolnictwo, ASF, trzoda chlewna, płot na granicy, walka z ASF

Luksemburczycy dołączają tym samym do Duńczyków, którzy ogłosili w styczniu wdrożenie identycznego rozwiązania na 70 kilometrowym odcinku granicy z Niemcami. Zgodnie z planem rządu ogrodzenie zostanie wzniesione w najbliższych dniach i będzie przebiegać wzdłuż trasy rowerowej na południe od miasta Steinfort.

Władze nie wykluczają ponadto wytyczenia specjalnej strefy w lesie znajdującym się w strefie dozoru, tuż przy granicy z Francją i Belgią, gdzie polowania na dziki byłyby możliwe przez cały rok. Jak dotąd jednak nie pojawiły się informacje o przypadkach ASF na terenie Luksemburga. Dotychczasowe testy przeprowadzone na 131 tuszach dały negatywny rezultat.

ASF w Polsce

Budowa ogrodzenia jest reakcją na stwierdzenie kilkudziesięciu przypadków ASF w Belgii na początku br. Innymi państwami borykającymi się z zarazą są Polska oraz inne państwa Europy Wschodniej i Środkowowschodniej. Aby zahamować ASF, polski rząd przeprowadził akcję odstrzału dzików między 12 a 27 stycznia. Początkowo mówiono o nawet 200 tys. zwierząt, lecz informacje te zostały natychmiast zdementowane przez Polski Związek Łowiecki.

Szacuje się, że w całym kraju zginęło ponad 3 tys. zwierząt. Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego planowane są dalsze polowania, ponieważ dotychczasowe miały okazać się niewystarczające.

Wedle najświeższych informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2019 r. stwierdzono 648 przypadków ASF na terenie Polski.

Źródło: Mateusz Kucharczyk Euractiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × cztery =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE