Podsumowania i plany oraz oferta na nowy sezon – Sympozjum IGP Polska

Firma IGP Polska dla swoich klientów zorganizowała zimowe Sympozjum, podczas którego zaprezentowała ofertę odmianową w zakresie nasion kukurydzy, zbóż oraz soi na 2018 rok. Spotkanie odbyło się 7. grudnia pod Wrocławiem i zgromadziło bardzo szeroką publiczność.


 

Sympozjum otworzył gospodarz terenu Radosław Siręga, który powitał przybyłych gości oraz przedstawił agendę spotkania.


Historia IGP

Firma IGP ma już ponad dziewięćdziesięcioletnią tradycję w Europie. Poczatek zainicjowało 6 bawarskich hodowców, którzy utworzyli w 1927 roku I.G. Pflanzenzucht, czyli Interessensgemeinschaft Pflanzenzucht – „Wspólnotę interesów hodowców roslin”. Dzisiaj I.G. Pflanzenzucht z sukcesem promuje na rynku odmiany 9 średniej wielkości hodowców roślin z 3 europejskich krajów: Niemiec, Austrii oraz Francji.

Jak podkreślał obecny na Sympozjum Prezes IGP Polska Franz Beutl, portfolio IGP jest również reprezentowane w kolejnych 30 krajach: „ Na powierzchni 30-40 tys. ha reprodukowany jest kwalifikowany materiał siewny odmian udziałowców IGP, który następnie trafia do sprzedaży. W sumie daje to ok. 100-120 tys. ton sprzedanego kwalifikowanego materiału siewnego odmian zbóż rocznie”.


 

Firma IGP, działa w Polsce zaledwie 3 lata a już może pochwalić się ponad 70 odmianami. „W Polsce główny nacisk kładziemy na kukurydzę i rzepak – jest to odwrotny trend niż w południowych Niemczech” – zaznaczył Beutl.


W roku 2018, w Polsce do reprodukcji ma być wykorzystane 2,5 tys. ha.

Rekordziści Polski

Prezes IGP zwrócił uwagę na szybkie tempo rozwoju firmy w Polsce i pierwsze sukcesy. IGP Polska 10. października 2017 roku  ustanowiła oficjalny rekord Polski w plonie kukurydzy na ziarno. W gospodarstwie Pana Sławomira Rybaka w Gościejewie w  woj. Wielkopolskim zebrano 16,38 t ziarna o wilgotności 41,32%, co w przeliczeniu na suche ziarno (14%) dało 11,149t/ha. Odmianą, na której ustanowiono rekord była Codigip – nowoczesny dwuliniowy mieszaniec o FAO 260 wpisany do Krajowego rejestru w 2016 r.

Nowości na sezon 2018

Firma IGP na nadchodzący sezon ma w swoim portfolio aż 8 nowości odmianowych i 30 odmian kukurydzy łącznie w ofercie, w  tym odmiana z certyfikatem dla odmiany ekologicznej. Poza tym: 3 nowe odmiany zbóż jarych, 2 nowe odmiany soi, 2 nowe odmiany rzepaku ozimego, 17 odmian zbóż ozimych, co daje łącznie 71 odmian!


 

Jak podkreślił Krzysztof Piłat – Kierownik Regionu Polska i Kraje Bałtyckie: Jeżeli chodzi o kukurydzę, warto zwrócić uwagę na odmiany: Baychaka, Mogekko, Codizouk czy Codiswing.


Poza bogatą ofertą odmian kukurydzy IGP zachęca do przyjrzenia się propozycją na inne zboża. „Jesteśmy królami owsa w Europie”– zaznaczył Krzysztof Piłat.  W tym roku firma IGP uzyskała rejestrację w COBORU owsa żółtego Armani charakteryzującego się niskim udziałem łuski.

Jeżeli chodzi o zboża jare – odmianą nową jest TROLL – nota 1 w BSA o bardzo wysokiej jakości ziarna i dużej plenności. Pomimo 30% niższego łanu daje 100% plonu.

Nowością w hodowli strączkowych jest odmiana bobiku – JULIA, charakteryzująca się najwyższym plonem i zawartością białka. Co do grochu polecaną odmianą jest SPOT – 101 % wzorca.

Dla hodowców soi, firma przygotowała na ten rok aż 2 odmiany. Na uwagę zasługuje GL MELANIE, o nawyższym plonie nasion i białka, oraz charakterystycznym wysoko osadzonym dolnym strąku.

Hodowców rzepaku ozimego na pewno zainteresuje nowa odmiana populacyjan zarejestrowana w 2017 roku – BROADWAY – 114% wzorca. (Numer 1 w plonie nasion AHDB Anglia 2017).

APOSTEL to propozycja odmiany pszenicy ozimej. Numer 1 w badaniach rejestrowych COBORU. Spodziewana rejestracja w Polsce – luty 2018.

Na uwagę zasługuje również odmiana pszenicy ozimej RIBBECK PZO – doskonała alternatywa dla uprawy żyta mieszańcowego. Odmiana oścista, wczesna, polecana na słabsze stanowiska, dobrze tolerująca wirusy glebowe.


W uprawie jęczmienia ozimego warto przetestować odmianę PAPURA, zarejestrowana w 2017 roku. Odmiana dwurzędowa, o doskonałych parametrach, które potwierdzaja badania urzędowe.


Merytorycznie o uprawie kukurydzy


Podczas spotkania oprócz prezentacji firmy i jej oferty na przyszły rok, mogliśmy wysłuchać cennych wskazówek dotyczących uprawy kukurydzy. Merytoryczny wykład w tym temacie poprowadził prof. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin.

 

Profesor opowiedział o najważniejszych elementach w uprawie kukurydzy. Zaznaczył jak niezmiernie ważnym elementem jest dobór odpowiedniej odmiany na dany region i stanowisko. Przedstawił choroby i szkodniki żerujące na kukurydzy,  a także wszelkie metody walki z nimi.
 

Okiem praktyka

Dr Stefan Streng na podstawie swojego gospodarstwa Saatzucht Streng-Engelen GmbH&Co. KG przedstawił innowacyjne metody hodowli zbóż, które wdraża w swoich doświadczeniach, i które niewątpilwie przyczyniają się do postępu w produkcji roślinnej.

 

Tekst i fot.: Marta Nowak-Woźnica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE