150 tys. złotych dotacji dla rolnika na fotowoltaikę. Nabór przedłużony

Jeszcze do 15 marca 2023 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje w obszarze zielonej energii w gospodarstwie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Produkcja energii odnawialnej w gospodarstwie pozwala w tani sposób zabezpieczyć potrzeby energetyczne w gospodarstwie rolnym.

150 tys. złotych dotacji na zieloną energię w gospodarstwie. Nabór przedłużony

Nabór odbywa się na operacje typu Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych objętego PROW 2014-2020 w obszarze zielona energia w gospodarstwie.

Na co można przeznaczyć pomoc?

Pomoc można przeznaczyć na:

  • inwestycje związane z zainstalowaniem modułów fotowoltaicznych wraz z magazynami energii;
  • instalację pomp ciepła, o ile są one połączone z instalacją fotowoltaiczną oraz systemami zarządzania przepływami energii elektrycznej;
  • dofinansowanie zakupu magazynów na energię elektryczną.

Maksymalna kwota pomocy jaką można uzyskać na operacje w tym obszarze, w całym okresie realizacji PROW 2014 – 2020 wynosi 150 tys. zł na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo.

Rola magazynów na energię elektryczną

Urządzenia te umożliwiają przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii (OZE) i jej wykorzystanie w czasie najwyższego zapotrzebowania.

Uzależnienie pojemności magazynu energii od mocy modułów fotowoltaicznych ma na celu uniknięcie ryzyka przeciążenia sieci.

Wykorzystanie w gospodarstwie rolnym magazynów energii poprawia również opłacalność inwestycji dla rolnika, ponieważ rzadziej uruchamiane jest zabezpieczenie powodujące ewentualne odłączanie instalacji od sieci.

Dopłaty bezpośrednie 2023 po nowemu. Co się zmienia?

Gdzie składać wnioski?

Dokumenty przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wniosek o przyznanie pomocy można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej. Dokumenty można przekazać również w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Pierwotnie obowiązujący termin trwania naboru od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. został przedłużony do 15 marca 2023 r. włącznie.

Źródło: MRiRW

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics