18 i 19 ognisko ptasiej grypy potwierdzone

Wirus ptasiej grypy ponownie zaatakował. Tym razem padło na gospodarstwa utrzymujące indyki rzeźne oraz kury nioski. Jest to już 18. i 19. ognisko grypy ptaków w tym roku.

18 i 19 ognisko ptasiej grypy potwierdzone
18 i 19 ognisko ptasiej grypy potwierdzone

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym potwierdzeniu wirusa HPAI  w dwóch gospodarstwach w województwie wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim.

Ognisko HPAI nr 18 w 2021 r. potwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, w którym hodowano 13 695 indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Losy, w gminie Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie. Zwierzęta w tym gospodarstwie przebadano ze względu na obecność wirusa HPAI wykrytego w tej samej miejscowości.

Gołębie w gospodarstwach rolnych

W promieniu 10 km od gospodarstw wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone

Ognisko HPAI nr 19 w 2021 r. potwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 7 480 kur niosek w wieku 87 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie. Drób przebadano z uwagi, że gospodarstwo leży na obszarze zapowietrzonym, wyznaczonym w związku z ogniskiem nr 8 w 2021 r. wykrytym w tej samej miejscowości oraz na obszarze zagrożonym wyznaczonym w związku z ogniskiem 2021/14.

W obu gospodarstwach wdrożono procedury utylizacji całych stad oraz w promieniu 10 km od gospodarstw wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony.

AM/Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here