19 lat bez pługa! Jak to możliwe?

Jeden z pionierów w technologii uprawy bezorkowej w Polsce. Swój sukces w produkcji rolnej zawdzięcza niezawodnemu instynktowi, pasji i ciężkiej pracy. Dziś posiada nowoczesne, 500 hektarowe gospodarstwo, w którym pracuje cała rodzina. Pan Grzegorz Ożga z Tarnawy (gm. Żarów, woj. dolnośląskie) jest dowodem na to, że wszystko jest możliwe.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, zysk rolnika, uprawa bezorkowa, ASAP, rolnictwo zrównoważone, Grzegorz Ożga, Plocher humus gleba, Plocher rośliny, Plocher kombi liść, Plocher Agro-kat

Trudne początki

Początki gospodarstwa Pana Grzegorza sięgają lat 90-tych. W Polsce właśnie upadły PGR-y, kiedy w wieku 23 lat decyduje się na kupno 21 ha ziemi, a następnie dzierżawę państwowych gruntów. Gleba jest w kiepskim stanie: zakwaszona, zachwaszczona i pozbawiona struktury gruzełkowatej, więc wymaga wielu zabiegów przywracających jej wigor. Pan Grzegorz zaczyna od uprawy tradycyjnej, która jednak okazuje się mało wydajna. Wtedy postanawia zrobić coś, co dla innych rolników w tamtych czasach było mentalnie nie do przyjęcia. W 1999 roku odstawia pług i odtąd uprawia glebę bezorkowo. Nie jest mu łatwo, ponieważ w Polsce brakuje jeszcze wiedzy na ten temat i odpowiedniego sprzętu rolniczego. Jednak intuicja każe mu stale szukać rozwiązań. To ona doprowadza rolnika do momentu, w którym krytyka otoczenia ustępuje miejsca podziwowi dla tak dobrze zarządzanego, dużego i innowacyjnego gospodarstwa.

Grunt to dobry plan

Skutkiem tak diametralnej zmiany w metodzie uprawy w gospodarstwie Pana Grzegorza jest znaczna poprawa życia biologicznego gleby oraz większa efektywność ekonomiczna, która pozwala na wdrażanie innowacji i nieustanny rozwój. Jak to osiągnąć?

„ Kluczem do powodzenia uprawy bezorkowej jest przede wszystkim dobre zmianowanie i odpowiednie dobrane poplony” – mówi Pan Grzegorz Ożga. – W naszym gospodarstwie cykl upraw tworzą: pszenica ozima, żyto hybrydowe oraz od niedawna soja – jako plantacje nasienne. Pozostały areał obsiany jest jęczmieniem browarnym jarym i ozimym, rzepakiem ozimym oraz kukurydzą. A uzupełniają go poplony takie, jak: rzodkiew oleista, groch oraz mieszanka gryki, łubinu, facelii i peluszki".

Nie tylko odpowiedni dobór roślin ma pozytywny wpływ na życie biologiczne gleby, ale też zostawianie i mieszanie z nią resztek pożniwnych oraz słomy. Wieloletnia rezygnacja z głębokiej orki i mulczowanie pozwoliło Panu Grzegorzowi zwiększyć poziom próchnicy w glebie z 1,5 do 3,5 proc., znacznie ograniczyć jej zagęszczenie i usprawnić infiltrację oraz napowietrzenie. Mulcz niweluje proces parowania wody z gleby, jest niezawodną praktyką przeciwerozyjną i zapobiega rozwojowi chwastów, co skutkuje obniżeniem dawek środków ochrony roślin.

Aby wspomóc procesy biologiczne zachodzące w glebie Pan Grzegorz Ożga stosuje naturalne preparaty: Plocher humus gleba, Plocher rośliny i Plocher kombi liść. Jest to technologia, która przywraca naturalne procesy glebowe w inny sposób niż większość preparatów na rynku, pozwalając jednocześnie na obniżenie dawek ŚOR jak i nawożenia. Pierwszy z nich pozwala na odpowiednią higienę kompostowania resztek pożniwnych w glebie, aktywuje w niej życie biologiczne i poprawia przyswajalność składników pokarmowych. Efekt ten po części zawdzięcza się wzmożonej populacji dżdżownic, które w tych warunkach czują się doskonale. Ich odchody w porównaniu z otoczeniem zawierają 5 razy więcej azotu, 7 razy więcej fosforu, 11 razy więcej potasu oraz 2,5 razy więcej wapnia i magnezu. Preparat oparty jest na melasie buraczanej, będącej nośnikiem pożądanej informacji tlenu oraz humusu i stosowany jest w niewielkich dawkach, 1- 2 litrów na hektar.

Drugi, Plocher rośliny jest używany zamiast  zaprawy. Preparat ten daje młodym roślinom impuls do rozwoju i rozrostu ich systemu korzeniowego, co zapewnia im stabilny i pewny wzrost, a także niwelujący wszelkie stresy. Natomiast trzeci, oparty na siarczanie magnezu, podawany dolistnie, wspiera procesy metaboliczne roślin, przez co nabierają one witalności, dając w efekcie wysoki, dobrej jakości plon. Preparaty te zawierają składniki ogólnodostępne w przyrodzie, a co ciekawe ich nośniki dopuszczone są do stosowania w gospodarstwach ekologicznych.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, zysk rolnika, uprawa bezorkowa, ASAP, rolnictwo zrównoważone, Grzegorz Ożga, Plocher humus gleba, Plocher rośliny, Plocher kombi liść, Plocher Agro-katDziałanie całej technologii usprawnia zakupiony dla gospodarstwa w 2014 r. katalizator wody Plocher Agro-kat, niewielki „pojemnik” wpięty w układ cieczowy opryskiwacza, zmiękczający wodę oraz zapewniający jej źródlaną strukturę. Dzięki temu transportuje ona więcej składników pokarmowych do rośliny, zwiększa efektywność działania środków ochrony roślin oraz pozwala zaniechać stosowania kondycjonerów wody i adjuwantów.

Do poprawy dostępności azotu dla roślin w glebie, a także dla usprawnienia transportu tego pierwiastka do ich strefy korzeniowej gospodarz wykorzystuje inhibitor ureazy. Zapewnia też, że wzrost bogatego życia biologicznego na polach gospodarstwa pozwolił mu na 16-letnią rezygnację z nawożenia gleb fosforem oraz potasem. Sporadycznie używa wapna, w zależności od potrzeb gleby, którą okresowo bada na zawartość składników pokarmowych oraz odczynu pH.

Pan Ożga od kilku lat stosuje w swoim gospodarstwie technologię uprawy pasowej, która dzięki pozostawianiu nieuprawianych międzyrzędzi, pozwala na lepszą kumulację wody w glebie, zmniejsza jej parowanie oraz zapobiega procesom erozyjnym. W tej technologii korzysta z siewnika punktowego firmy Matermacc zagregatowanego ze Strip Till Integral firmy Duo France. Siane w ten sposób rośliny to rzepak i kukurydza. Do siewu zbóż i części areału rzepaku używa siewnika Ultima firmy Köckerling. Park maszynowy wyposażony jest w gruber Köckerling Vario, Farmet Duolent i talerzówkę Agrisem Disc-O-Mulch. Agregaty te uprawiają glebę, równomiernie mieszając resztki pożniwne, co gwarantuje stabilny plon przy powyżej technologii.

Zgodnie z ideą zrównoważenia

Gospodarstwo Państwa Ożgów jest przykładem nie tylko myśli innowacyjnej w rolnictwie, ale też zrównoważenia produkcji rolnej. Praktyki dotyczące uprawy bezorkowej, pozwalają skutecznie chronić środowisko glebowe poprzez eliminację inwazyjnych praktyk, a także zadbać o lokalny ekosystem dzięki tak uproszczonej agrotechnice. Wysokie, dobrej jakości plony (rzepak: średnio 3,5 -4,5 t/ha, jęczmień ozimy i jary: 7-8 t/ha z wyrównaniem ponad 95%, pszenica ozima 8-9  t/ha, kukurydza 11-12 t/ha, soja 2,5-3,6 t/ha) oraz oszczędności w nakładach pracy i zużyciu paliwa pozytywnie wpływają na rachunek ekonomiczny gospodarstwa.

Mamy więc elementy zrównoważenia w postaci troski o zasoby naturalne i efektywność ekonomiczną działalności rolniczej. A co z zaangażowaniem społecznym? Pan Grzegorz jest rozpoznawalną postacią wśród polskich rolników z uwagi na swoje dokonania i otwartość w wymianie doświadczeń z innymi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą nie tylko podczas wykładów, ale też w trakcie wizyt rolników w gospodarstwie, którzy cyklicznie uczestniczą w pokazach polowych.

  Pan Grzegorz swoją pasją zaraził córki, którym od najmłodszych lat zlecał obsługę nowoczesnych ciągników i kombajnów. Jak dodaje, miotła i motyka też nie są im obce. Członkowie rodziny mają głowy pełne pomysłów, stawiając na nieustanny rozwój. I niewątpliwie są dowodem na to, że wszystko jest możliwe.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE