Afryka zamyka się na polski żywy drób

Od 15. stycznia obowiązuje zakaz importu żywego drobiu i surowych produktów drobiowych do Namibii.

Afryka zamyka się na polski żywy drób
Afryka zamyka się na polski żywy drób

Służby weterynaryjne Republiki Namibii w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce, wprowadziły zakaz importu żywego drobiu i surowych produktów drobiowych oraz  żywego strusia i surowych produktów ze strusia na swój rynek.

Zakaz importu nie dotyczy gotowanych produktów z drobiu

Zakaz do Namibii importu i przewozów tranzytowych żywego drobiu, ptaków, surowych produktów drobiowych, żywego strusia oraz surowych produktów ze strusia wprowadzono w 10 krajach europejskich, w tym w Polsce. Zakazy nie obejmują gotowanych produktów z mięsa drobiowego wywożonych z Polski na wskazany rynek na podstawie weterynaryjnego zezwolenia na przywóz.

Ptasia grypa zaatakowała kolejne dwa duże gospodarstwa

Zakazu importu jest efektem wystąpienia na terytorium naszego kraju ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Ograniczenia w imporcie obowiązują z mocą wsteczną i wynoszą 21 dni przed datą ogłoszenia zakazu ze względu na okres inkubacji choroby, który wynosi 21 dni, zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Służba weterynaryjna Republiki Namibii poinformowała także, że wszystkie wcześniej wydane zezwolenia na przywóz i tranzyt zostały anulowane i wycofane ze skutkiem natychmiastowym.

Oprac. GIW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here