AgroUnia: czy warzywa i owoce z importu mogą przenosić koronawirusa?

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii zwrócił się z zapytaniem do ministra rolnictwa i do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, czy istnieje ryzyko sprowadzenia koronawirusa do Polski poprzez import surowych warzyw i owoców.

koronawirus, AgroUnia, warzywa, owoce

AgroUnia: czy warzywa i owoce z importu mogą przenosić koronawirusa?

– Jak wysokie istnieje ryzyko sprowadzenia koronawirusa do Polski poprzez wwóz surowych warzyw i owoców z terenu państw, gdzie mamy obecnie do czynienia z ogniskami wirusa, w tym niestety z ofiarami śmiertelnymi (np. Włochy)? – pyta Michał Kołodziejczak w piśmie do ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

– Biorąc pod uwagę fakt, że z ogólnodostępnych informacji wynika, iż wirus przenosi się najprawdopodobniej m. in. drogą kropelkową, pojawia się kolejne pytanie: Czy bezpieczna jest konsumpcja oraz styczność z surowymi warzywami i owocami z terenów objętych epidemią? Polska jest bowiem krajem istotnego importu ww. towarów przy jednoczesnej znikomej ilości kontroli produktów rolno-spożywczych przez zobowiązane do tego służby. Powszechną praktyką w handlu jest ponadto fałszywe i oszukańcze znakowanie warzyw i owoców, które przedstawiane są często jako polskie pomimo, iż pochodzą z importu – zwraca uwagę Kołodziejczak.

Lider Agro Unii prosi także o „wskazanie jakiego rodzaju działania zostały przedsięwzięte, aby ograniczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem poprzez nieświadomą konsumpcję produktów pochodzących ze stref objętych epidemią a oferowanych w sklepie jako polskie.”

oprac. Kamila Szałaj, fot. AgroUnia

Zostaw komentarz

  1. Towar towarem ale stykają się ludzie: dostawcy, kierowcy, magazynierzy, producenci. Zanim wystąpią objawy to kierowca ze trzy kursy zaliczy zarażając na stacjach paliw czy gastronomii, albo odbiorców….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Satelitarny monitoring SM kluczowy aby produkować jakościową kiszonkę

Kiszonka z kukurydzy to podstawowa pasza w żywieniu krów mlecznych a jej jakość określa nie tylko koszt żywienia, koszt produkcji mleka ale też stan...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,540ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE