Alkohol i papierosy mocno zdrożeją. Prezydent podpisał ustawę o akcyzie

Po Nowym Roku zdrożeją napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym.

 prezydent, Andrzej Duda, podatek akcyzowy, akcyza na alkohol, akcyza na tytoń

Uchwalona ustawa oznacza 10-procentowy wzrost opodatkowania używek takich jak: alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych.

– Zgodnie art. 1 ustawy nowelizującej, stawki podatku akcyzowego będą wyższe o około 10 % w stosunku do dotychczas obowiązujących – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Oznacza to, że średnia cena paczki papierosów zdrożeje o od 1 zł do 1,10 zł (ceny z VAT-em), a półlitrowa butelka wódki zawierającej 40 proc. alkoholu o około 1,4 zł, a butelka wina o objętości 0,75 l o około 12 gr. Z kolei za półlitrową puszkę piwa trzeba będzie zapłacić o 6 groszy więcej. Wprowadzono również podatek akcyzowy na płyn do papierosów elektronicznych w wysokości 0,55 zł za każdy mililitr.

Przeciw 10-procentowej podwyżce akcyzy opowiadała się branża alkoholowa.

-Jesteśmy – zapewne tak, jak wszystkie branże – zaskoczeni skalą proponowanej podwyżki. Nie była ona ani konsultowana, ani nawet komunikowana – projekt zmiany ustawy został przyjęty bardzo szybko, w trybie obiegowym, co w przypadku tak ważnych ustaw, pociągających ze sobą finansowe konsekwencje dla gospodarki, jest trybem niecodziennym – mówił cytowany przez portal Euractiv.pl Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here