Optymalne nawożenie roślin, a szczególnie buraka cukrowego jest możliwe tylko wtedy, gdy jest oparte o aktualne analizy gleby (za okres nie większy niż 4-5 lat). Pamiętajmy, że nie można racjonalnie zarządzać potrzebami rośliny, jeżeli nie znamy zawartości składników pokarmowych – makro i mikro w glebie.
Najlepiej w tym wypadku skorzystać z usługi specjalistycznej firmy, która w okresie po żniwnym pobierze do analizy glebę z wykorzystaniem GPS.
Standardowa usługa obejmuje: pobranie próby (minimum 16 nakłuć na 1 próbę, 1 próba maksymalnie z 4 ha), analizę podstawową (pH, P, K, Mg ) w akredytowanym laboratorium (SCHR), opracowanie wyników w formie elektronicznej i papierowej (sprawozdanie + mapy zasobności). Za dodatkową opłatą można oznaczyć mikroelementy (B, Cu, Mn, Zn, Fe) oraz zawartość próchnicy – wyliczoną wg. zawartości organicznego C.
Jeżeli plantator przekaże doradcy surowcowemu niezbędne informacje dotyczące analizowanego pola, to otrzyma zalecenie nawozowe wg programu LIZ-DungPro. Analizy gleb wykonane w ostatnich latach wykazują szczególne problemy z właściwym pH dla danej kategorii gleby, niską zwartość potasu, magnezu i boru.
Tabela poniżej obrazuje % dostępność podstawowych składników pokarmowych w zależności od kwasowości gleby.