Ardanowski: zaproponowałem specustawę zmuszającą myśliwych do odstrzału dzików

– Zaproponowałem specustawę w sprawie odstrzału sanitarnego dzików, która przymusi myśliwych do polowań – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w „Sygnałach Dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

ASF, minister rolnictwa, odstrzał dzików

Minister rolnictwa poinformował dziś na antenie Polskiego Radia, że zaproponował specustawę w sprawie odstrzału sanitarnego dzików.

– Zaproponowałem specustawę – ustawę specjalną, która zmieni kilka innych ustaw, dając uprawnienia wojsku, policji, przymuszając myśliwych do odstrzału. Wojewoda będzie o tym decydował. Wprowadzone będą również kary za przeszkadzanie w takich polowaniach – powiedział szef resortu rolnictwa.

– Obecnie nie ma przepisów, które uprawniałyby wysłanie w tym celu wojska czy policji – dodał minister.

Nowe przepisy mają zmusić myśliwych do prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików i do zmniejszenie populacji tych zwierząt, które są głównym wektorem wirusa ASF.

Myśliwi mówią: “A my w ustawie nie mamy odstrzału sanitarnego, więc my nic nie musimy. Jesteśmy oprócz tego stowarzyszeniem społecznym”. I pokazują gest Kozakiewicza na zalecenia rządu – powiedział minister.

– Dlatego zaproponowałem specustawę – zaznaczył.

Projekt specustawy ma trafić „na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu”.

oprac. Kamila Szałaj na podst. rozmowy w “Sygnałach dnia” – Polskie Radio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here