ASF idzie na zachód. Opanowuje kolejne powiaty

ASF idzie na zachód. Inspekcja weterynaryjna potwierdziła pierwszy przypadek wystąpienia choroby u dzika na terenie powiatu płockiego.

ASF, walka z ASF, świnie, trzoda chlewna

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu wirusa ASF u padłego dzika znalezionego na polu w miejscowości Drwały gmina Wyszogród, powiat płocki, woj. mazowieckie. Tuszę dzika przekazano do utylizacji pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku, a miejsce poddano odkażaniu.

Jest to pierwszy przypadek wystąpienia ASF u dzika na terenie powiatu płockiego.

– W związku z potwierdzeniem ASF u padłego dzika, oczekujemy na ustanowienie przez Komisję Europejską obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) na terenie powiatu płockiego. Komisja zdecyduje jaki obszar powiatu płockiego będzie objęty ww. strefą – poinformował powiatowy lekarz weterynarii w Płocku Marek Sankiewicz.

Z kolei starosta płocki Mariusz Bieniek zaapelował do rolników, aby jeśli to tylko możliwe rozważyli jak najszybszą sprzedaż trzody chlewnej. Nałożenie przez Komisję strefy czerwonej na dany obszar powiatu, spowoduje utrudnienia w sprzedaży oraz może się wiązać z niższą ceną trzody, która pochodzi z wyznaczonej strefy.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here