Bayer Crop Science kształtuje przyszłość rolnictwa

Firma Bayer Crop Science otwierając się na dialog wokół rosnących wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się rolnicy, zaprosiła ponad 100 dziennikarzy z całego świata na konferencję pod hasłem Future of Farming Dialog 2017. Najnowocześniejsze rozwiązania w walce o zapewnienie zrównoważonego rozwoju zaprezentowano w Monheim w siedzibie głównej Bayer Crop Science oraz na farmie Laacher Hof.

 

\"bayer, 
Liam Condon, prezes Bayer Crop Science

Jak wyżywić 10 miliardów ludzi?

Według danych ONZ, do 2050 roku populacja ludzi na świecie wzrośnie do blisko 10 miliardów z czego 2/3 będzie żyło w miastach. Wyżywienie takiej liczby ludności będzie ogromnym wyzwaniem dla rolników, którzy już teraz zmagają się ze słabymi glebami, odpornością chwastów na herbicydy oraz zmianami klimatycznymi. Ludzi jest nie tylko coraz więcej, ale trzeba im zapewnić żywność wysokiej jakości i dostęp do wody pitnej. Nie mniej jednak, jak pokazują dane FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), wzrastają wskaźniki otyłości, szczególnie wśród Europejczyków i Amerykanów, którzy jednocześnie marnują najwięcej jedzenia. W Stanach Zjednoczonych aż 16% zakupionej żywności jest wyrzucana, a w Europie jest to 13%.

Wiele branż, jeden cel

Spotkanie dziennikarzy z firmą Bayer Crop Science oraz liderami opinii w dziedzinie rolnictwa, prawa, ekonomii i nowych technologii było otwartym panelem dyskusyjnym podzielonym na kilka części. Do rozmowy zaproszono rolników z różnych kontynentów, naukowców oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych, czy globalnych koncernów jak IBM. Jakie najważniejsze kwestie poruszono na spotkaniu i jak na zapewnienie bezpiecznej i zdrowej żywności chce wpływać Bayer Crop Science?

Szeroki dostęp do innowacji dla dużych i małym gospodarstw

Strategia firmy oparta jest na zrównoważonym rozwój, a wspierać go mają najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Bardzo ważnym elementem prowadzonych działań jest także zapewnienie równego dostępu do innowacji, który nie ograniczałby się tylko do krajów wysoko rozwiniętych i wielkotowarowych gospodarstw. Bayer Crop Science prowadzi obecnie pilotażowy program we współpracy z rolnikami produkującymi chili w Indiach.

Najnowsze technologie oparte są nie tylko na rozwoju produktów w zakresie agrochemicznym, ale także rolnictwa cyfrowego. Zobowiązaliśmy się, że w okresie od 2015 do 2020 roku zainwestujemy co najmniej 200 milionów euro w cyfrowe rolnictwo – zadeklarował Liam Condon, Prezes Zarządu Bayer Crop Science. Obecnie Bayer oferuje rozwiązania cyfrowe w ponad 30 krajach, a ich aplikacje na smatfony i komputery można pobrać ze sklepu Google oraz iTunes za darmo.

 

\"bayer,Precyzyjne rolnictwo cyfrowe – pokaz, farma Laacher Hof

Dialog wymaga wiedzy

Odkrycia w rolnictwie muszą być jasne i zrozumiałe zarówno dla rolników, jak i dla konsumentów żywności, dlatego kolejnym kluczowym tematem poruszanym na spotkaniu, była transparentność. Koncern zapowiedział udostępnienie specjalnego portalu internetowego, gdzie będą publikowane materiały na temat bezpieczeństwa substancji czynnych oferowanych przez firmę. – Chcemy, żeby każdy z nas – począwszy od szerokiego grona odbiorców, skończywszy na kręgach eksperckich – dysponował szybkim i łatwym dostępem do poszukiwanych informacji – powiedział Adrian Percy, Global Head of Research and Development. Ponadto pragniemy, by społeczeństwo dowiedziało się, jak i dlaczego prowadzimy badania nad bezpieczeństwem. Będzie to dla nas duża szansa na nawiązanie konstruktywnego dialogu publicznego na temat sposobu, w jaki zapewniamy bezpieczeństwo naszych produktów.

Agrochemiczny supergigant

Podczas spotkania nie obyło się również bez pytań na temat przejęcia przez Bayer firmy Monsanto, oraz wątpliwości Komisji Europejskiej wobec połączenia dwóch agrochemicznych gigantów. Firma Bayer złożyła wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie wydania zgody na przejęcie zgodnie z polityką antymonopolową. Ostateczny wynik kontroli poznamy 21 stycznia 2018 roku.

 

Aleksandra Szymczak

Redakcja AgroNews, fot. Aleksandra Szymczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here