Będą zmiany w dzierżawach. MRiRW przygotowuje nowe regulacje

Zmian regulacji prawnych dotyczących dzierżawy rolniczej dotyczyło spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z przedstawicielami organizacji i związków rolniczych. W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu Michał Kołodziejczak oraz dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

Spotkanie ws. uregulowania dzierżaw (fot. MRiRW)
Będą zmiany w dzierżawach. MRiRW przygotowuje nowe regulacje

Spotkanie związane było z podjętymi pracami nad planowaną ustawą o dzierżawie rolniczej.

– Przygotowujemy zmiany regulacji prawnych dotyczących dzierżaw. Chcemy, aby nowe przepisy zachęcały do zawierania umów długoterminowych, co wzmocni stabilność produkcji gospodarstw i zwiększy ochronę prawną zarówno dzierżawcy, jak i wydzierżawiającego – powiedział minister Siekierski.

Uczestnicy wskazywali na wyzwania stojące przed regulacjami nowej ustawy i omówili główne jej założenia.

Mechanizm zachęt

Minister zwrócił uwagę, że istotne jest stworzenie mechanizmu zachęt, które sprawią, że umowy dzierżawy będą stabilne dla dzierżawców, a jednocześnie zabezpieczą interesy właścicieli oddających grunt w dzierżawę.

Podkreślił, że to dzierżawca, który faktycznie gospodaruje na dzierżawionej ziemi, powinien być beneficjentem wsparcia krajowego i unijnego.

W spotkaniu uczestniczył także poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, a także przedstawiciele departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics