Będzie rozszerzenie prawa do odszkodowań łowieckich

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą  zmiany ustawy – Prawo łowieckie. Od tej pory rolnicy, którzy nie zgodzili się na urządzenia zabezpieczające ich plony przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę łowną – będą mogli otrzymać odszkodowanie.

Będzie rozszerzenie prawa do odszkodowań łowieckich
Będzie rozszerzenie prawa do odszkodowań łowieckich

Ustawa dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 maja 2019 r. (sygn. akt K 45/16).

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 48 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie w zakresie, w jakim przewiduje – jako skutek odmowy zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom – zwolnienie dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego od odpowiedzialności za szkody łowieckie niepozostające w związku przyczynowym z taką odmową zgody, jest niezgodny z art. 64 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

W związku z powyższym w celu dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ustawa poszerza prawo do odszkodowania za szkody łowieckie o przypadki, w których żądający odszkodowania odmówił zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających wyrządzonym szkodom, jeżeli szkody te nie pozostawały w związku przyczynowym z odmową zgody.

Ponadto ustawa zawiera przepis, który przewiduje, że do spraw o wynagradzanie szkód łowieckich, które zostały wszczęte i niezakończone przed wejściem przedmiotowej ustawy w życie, będzie stosowana nowa regulacja.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: Prezydent.pl

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dwa × pięć =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Finansowanie rolnictwa zagrożone!

6 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał zmianę ustawy - Kodeks postępowania cywilnego dotyczącą między innymi możliwości windykacji rolników. Według ekonomistów, wprowadzona nowela spowoduje ograniczenia...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE