Będzie więcej pieniędzy na pomoc suszową

Będzie więcej pieniędzy na pomoc suszową. Jak udało nam się ustalić, rząd przeznaczy na ten cel dodatkowo ponad 700 mln zł.

pomoc suszowa, susza, szacowanie start suszowych, Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo rolnictwa,

Do 16 listopada (ostatniego dnia naboru) do biur powiatowych ARiMR wpłynęło 332 tys. wniosków o pomoc suszową na łączną kwotę 2,15 mld zł. To o 650 mln zł więcej niż wynosi pula rządowej pomocy. Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami ministra rolnictwa, budżet na to wsparcie zostanie zwiększony.

– 1,5 mld zł okazało się być niewystarczające na pokrycie strat suszowych. Pieniędzy wystarczy jeszcze na kilka dni wypłat, stąd decyzja o zwiększeniu środków. Chcemy, aby wszyscy rolnicy, którzy mieli straty oszacowane powyżej 30 proc. otrzymali pomoc – powiedział  minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Na pieniądze rolnicy będą jednak musieli poczekać, bo wypłata środków z nowej transzy nastąpi dopiero po nowym roku.

– Mamy teraz końcówkę roku, a w tym okresie likwidacja rezerw czy przesunięcia finansowe są bardzo skomplikowane, tak więc wypłata suszowego z kolejnej transzy środków nastąpi na początku 2019 roku – zapowiedział minister.

Jak udało nam się ustalić, rząd planuje przeznaczyć dodatkowo ponad 700 mln zł na to wsparcie.

Pełna pomoc suszowa dla nielicznych

Do 16 listopada ARiMR wypłaciła 165 tys. rolników ponad 1,2 mld zł rekompensat. Ale tylko niecałe 20 proc. z nich (30 tys. rolników) otrzymało płatność w pełnej wysokości, czyli 1000 zł do hektara.

Pomoc suszowa jest przewidziana dla rolników, w których gospodarstwach szkody objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy. Tacy rolnicy mogą liczyć na 500 zł do ha. Ci, u których straty te były większe – powyżej 70 proc. – dostaną 1000 zł do ha. Jeśli jednak uprawy nie były ubezpieczone, wówczas stawka pomocy jest pomniejszana o połowę.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here