Będzie więcej pszenicy, ale to nie oznacza spadku cen skupu

Produkcja pszenicy na świecie w sezonie 2019/20 wzrośnie o 2 proc. do 751 mln ton – wynika z najnowszej prognozy IGC (International Grains Council). Ale to nie oznacza spadku cen skupu tego ziarna.

Produkcja pszenicy silnie wzrośnie w krajach unijnych. Eksperci z banku PKO BP w najnowszym raporcie „AgroNawigator” wyjaśniają, że  w państwach UE się powierzchnia upraw tego zboża. To wynik pogarszającej się relacji cen rzepak-pszenica.

Według IGC powierzchnia upraw pszenicy w UE wzrosnąć może o 5 proc. – do 26,6 mln ha. To największy areał od sezonu 2016/17.

Ale ceny skupu pszenicy wcale nie muszą się obniżyć.

– Zakładając realizację wstępnych oczekiwań co do zbiorów i zapasów końcowych pszenicy na świecie (szczególnie u głównych eksporterów), światowa podaż tego zboża w sez. 2019/20 może być wyższa tylko o 0,7 proc. r/r, co przy wzroście konsumpcji będzie czynnikiem pozytywnym dla wzrostów cen – czytamy w AgroNawigatorze.

Redakcja AgroNews, na podst PKO BP, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × trzy =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,170SubskrybującySubskrybuj

Apel organizacji rolniczych do Komisji Europejskiej

14 października członkowie Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych podczas swojego posiedzenia jednogłośnie zdecydowali o poparciu ostatniego stanowiska Copa-Cogeca dotyczącego przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Zwrócono...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE