Advertisement

Będzie więcej pszenicy, ale to nie oznacza spadku cen skupu

Produkcja pszenicy na świecie w sezonie 2019/20 wzrośnie o 2 proc. do 751 mln ton – wynika z najnowszej prognozy IGC (International Grains Council). Ale to nie oznacza spadku cen skupu tego ziarna.

Produkcja pszenicy silnie wzrośnie w krajach unijnych. Eksperci z banku PKO BP w najnowszym raporcie „AgroNawigator” wyjaśniają, że  w państwach UE się powierzchnia upraw tego zboża. To wynik pogarszającej się relacji cen rzepak-pszenica.

Według IGC powierzchnia upraw pszenicy w UE wzrosnąć może o 5 proc. – do 26,6 mln ha. To największy areał od sezonu 2016/17.

Ale ceny skupu pszenicy wcale nie muszą się obniżyć.

– Zakładając realizację wstępnych oczekiwań co do zbiorów i zapasów końcowych pszenicy na świecie (szczególnie u głównych eksporterów), światowa podaż tego zboża w sez. 2019/20 może być wyższa tylko o 0,7 proc. r/r, co przy wzroście konsumpcji będzie czynnikiem pozytywnym dla wzrostów cen – czytamy w AgroNawigatorze.

Redakcja AgroNews, na podst PKO BP, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pięć + 1 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,878ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż własnych produktów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą rolniczego handlu detalicznego. Ustawa ma ułatwiać rolnikom sprzedaż własnych produktów oraz podwyższać kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE