„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” – finał konkursów prewencyjnych KRUS dla dzieci!

14 czerwca w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się uroczysta gala podsumowująca XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci oraz V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym z udziałem Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Dariusza Rohde oraz Zastępcy Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Sylwii Dudzik.

Grupa dzieci na scenie, z tyłu stoi dwóch mężczyzn i kobieta, za nimi ekran z logo Konkursu plastycznego KRUS
Laureaci XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci w towarzystwie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Dariusza Rohde, Zastępcy Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Sylwii Dudzik oraz Członka Zarządu Agro – Ubezpieczeń Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Marka Szczepanika.

Oba konkursy przebiegały w tym roku pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Prezes Kasy Dariusz Rohde podkreślił jak ważny dla bezpiecznej, satysfakcjonującej i wydajnej pracy rolnika jest jego dobrostan fizyczny i psychiczny. „Dlatego tak wiele działań kierujemy również do dzieci rolników. Wierzymy, że temat bezpieczeństwa, który już teraz jest bliski dzieciom, i który z taką pasją oraz zaangażowaniem przedstawiają w rymowankach i pracach plastycznych, będzie gwarancją bezpiecznej pracy, najpierw dla ich rodziców, a później dla nich samych.”

Podczas Gali Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała także VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – recepta na zdrowie w gospodarstwie rolnym”.

XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi” organizowany jest od 2011 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Tegoroczna XIV edycja została objęta patronem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem Konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a współorganizatorami: Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym było AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny sprawowali: TVP INFO, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, magazyn rolniczy „Agro Profil”, portale: „Gospodarz.pl – Twój Portal Rolniczy”, „Agronews.com.pl” i „Wieści Rolnicze”. XIV edycja Konkursu poświęcona była popularyzowaniu wśród najmłodszych zaleceń prewencyjnych dotyczących zdrowia rolników i ich rodzin oraz zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich, w podziale na dwie grupy wiekowe, dla klas 0-III i IV-VIII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A-3, jak najlepiej obrazującej hasło „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Swoje prace plastyczne przesłało 30 332 uczniów z 2 807 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Oceniały je najpierw Wojewódzkie Komisje Konkursowe, które wybrały 96 laureatów – spośród nich Centralna Komisja Konkursowa wyróżniła 50 najlepszych.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcję Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, partnera strategicznego – AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, oraz patronów medialnych: Tygodnik Poradnik Rolniczy”, „Agro Profil”, portale: „Gospodarz.pl Twój Portal Rolniczy” oraz „Agronews.com.pl”.

W I grupie (klasy 0-III) laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Wiktoria Szewczyk z woj. małopolskiego; 
II miejsce – Natalia Bułka z woj. mazowieckiego;
III miejsce – Katarzyna Kamionka z woj. małopolskiego.

W II grupie wiekowej (klasy IV-VIII) miejsca na podium zajęli:

miejsce – Michał Pawlicki z woj. mazowieckiego;
II miejsce – Oliwier Ornaf z woj. łódzkiego;
III miejsce – Marcel Rotuski z woj. mazowieckiego.

Wyróżnienia w I grupie (klasy 0-III) otrzymali:

  1. Oliwia Frąk z woj. świętokrzyskiego; 
  2. Maria Łuczak z woj. lubelskiego;
  3. Zofia Marciniak z woj. mazowieckiego;
  4. Liliana Janicka z woj. lubelskiego;
  5. Nikola Adamczuk z woj. lubelskiego;
  6. Hanna Sieg z woj. wielkopolskiego;
  7. Jagoda Felczak z woj. warmińsko-mazurskiego;
  8. Zuzanna Cyran z woj. podkarpackiego;
  9. Iga Cyt z woj. lubuskiego;
  10. Szymon Milczarek z woj. świętokrzyskiego;
  11. Franciszek Przydatek z woj. świętokrzyskiego;
  12. Diana Dzwoniarkiewicz z woj. zachodniopomorskiego;
  13. Oliwia Pałetko z woj. małopolskiego;
  14. Jakub Folta z woj. łódzkiego;
  15. Szymon Świgoń z woj. wielkopolskiego;
  16. Szymon Wawrzyńczak z woj. kujawsko-pomorskiego;
  17. Franciszek Mateja z woj. opolskiego;
  18. Aleksandra Bock z woj. lubuskiego;
  19. Aleksandra Płońska z woj. podlaskiego;
  20. Oliwia Mikłaszewicz z woj. podlaskiego;
  21. Gabriel Opaska z woj. wielkopolskiego;
  22. Daria Gołąb z woj. lubuskiego. 

Wyróżnienia w II grupie (klasy IV-VIII) otrzymali:

  1. Lena Jaworek z woj. małopolskiego;
  2. Bartosz Grygiel z woj. świętokrzyskiego;
  3. Maria Jakubiak z woj. mazowieckiego;
  4. Wiktoria Chmielewska z woj. podlaskiego;
  5. Lena Łazarczyk z woj. świętokrzyskiego;
  6. Lena Kinga Sidorczuk z woj. podlaskiego;
  7. Amelia Korasiak z woj. wielkopolskiego;
  8. Filip Stachelski z woj. podlaskiego;
  9. Nadia Buczma z woj. pomorskiego;
  10. Anna Kurko z woj. lubelskiego;
  11. Zuzanna Bogunia z woj. małopolskiego;
  12. Anna Taraska z woj. małopolskiego;
  13. Maja Robótka z woj. podkarpackiego;
  14. Julita Szewczyk z woj. śląskiego;
  15. Antonina Krupa z woj. opolskiego;
  16. Nikola Pliżga z woj. lubuskiego;
  17. Kacper Banasiak z woj. pomorskiego;
  18. Oktawian Kołodziejski z woj. łódzkiego;
  19. Hanna Grześkiewicz z woj. dolnośląskiego;
  20. Magdalena Laskowska z woj. podkarpackiego;
  21. Nadia Muras z woj. łódzkiego;
  22. Michał Jackowski z woj. świętokrzyskiego.

V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym adresowany był do dzieci urodzonych w latach 2009-2013, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu. Tegoroczna edycja, objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, służyła popularyzowaniu wśród najmłodszych zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Konkurs przebiegał pod patronatem medialnym TVP INFO.
Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy, max. 30), odnoszącej się do zakresu merytorycznego kampanii prewencyjnych realizowanych przez KRUS w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”, tj. popularyzującej zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz wiedzę o zagrożeniach wypadkowych. W piątej edycji konkursu uczestniczyło 1 863 dzieci.

Zgłoszone rymowanki, zgodnie z Regulaminem Konkursu, w pierwszej kolejności oceniły Wojewódzkie Komisje Konkursowe, a na etapie centralnym – powołana przez Prezesa KRUS Centralna Komisja Konkursowa, która wybrała 20 zwycięskich prac spośród 48 zakwalifikowanych. 

Laureaci Konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe – tablety ufundowane przez Prezesa KRUS, a także upominki od Ministra Edukacji i Nauki.

Autorami najwyżej ocenionych prac są (w kolejności alfabetycznej):

  1. Otylia Bannert z woj. opolskiego; 
  2. Emilia Biedrzycka z woj. łódzkiego;
  3. Zuzanna Bugaj z woj. mazowieckiego;
  4. Rafał Bursy z woj. opolskiego;
  5. Zuzanna Cholewicka z woj. małopolskiego;
  6. Jakub Cymerman z woj. kujawsko-pomorskiego;
  7. Dominika Gizler z woj. śląskiego;
  8. Karolina Hryciuk z woj. lubelskiego;
  9. Oliwia Jurkowska z woj. świętokrzyskiego ;
  10. Zofia Kapowicka z woj. mazowieckiego;
  11. Barbara Kiebała z woj. podkarpackiego;
  12. Lena Kołtun z woj. lubelskiego;
  13. Weronika Lisiak z woj. wielkopolskiego;
  14. Jakub Litwin z woj. zachodniopomorskiego;
  15. Milena Miarka z woj. małopolskiego;
  16. Klaudia Róg z woj. podkarpackiego ;
  17. Paweł Smoliński z woj. dolnośląskiego;
  18. Piotr Sobczak z woj. zachodniopomorskiego;
  19. Gabriela Szaranek z woj. wielkopolskiego;
  20. Magdalena Tasarz z woj. śląskiego. 

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom konkursów dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnej konkursowej rywalizacji w 2025 roku.

Źródło: KRUS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics