Białoruś rozszerzyła restrykcje przez ptasią grypę

Służby weterynaryjne Białorusi poinformowały o dalszy restrykcjach wprowadzanych w związku z występowaniem ptasiej grypy w Polsce. Ograniczenia w eksporcie drobiu od 25 grudnia obowiązują woj. zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie.

Białoruś rozszerzyła restrykcje przez ptasią grypę
Białoruś rozszerzyła restrykcje przez ptasią grypę

Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi podał informację nt. wprowadzenia przez białoruską służbę weterynaryjną  tymczasowego ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z dwóch kolejnych województw.

Restrykcje dla kolejnych województw

Od 25 grudnia 2020 roku z województwa zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego do Białousi nie wyjedzie:

  • żywy drób
  • jaja wylęgowe i konsumpcyjne
  • mięso drobiowe, jaja w proszku, melanż, albumina i inne produkty spożywcze przetwórstwa jaj kurzych;
  • puch i pierza;
  • nie poddane obróbce (dezynfekcji) trofea myśliwskie dzikich zwierząt (ptactwa);
  • pasze i dodatki paszowe pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb (z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
  • nieprzeznaczone do spożycia surowce pochodzenia zwierzęcego, przeznaczone do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych;
  • pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Ptasia grypa zaatakowała dwa kolejne gospodarstwa

Ograniczenia nie dotyczą poddanej obróbce termicznej śruty do produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt oraz mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.

Restrykcje importowe wprowadzone przez służbę weterynaryjną Republiki Białorusi, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wciąż obowiązują województwa: wielkopolskie, lubelskie zachodniopomorskie, dolnośląskie, warmińsko-mazurskie, opolskie, łódzkiego, śląskie i lubuskie, pomorskie oraz mazowieckie.

Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here