Branża mleczarska skorzysta z szansy?

Minister Marek Sawicki rozmawiał 18 lutego z Przewodniczącymi i Prezesami spółdzielni mleczarskich, podczas spotkania zorganizowanego przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich.

Celem spotkania, jak mówił prezes KZSM Waldemar Broś, było omówienie aktualnej sytuacja na rynku mleka w Polsce i na świecie.

Minister Marek Sawicki poinformował uczestników spotkania o stanie prac nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku i przedstawił najważniejsze elementy polskiego stanowiska w tej sprawie.

„Z pewnością, jeżeli nie zmieni się kształt Wspólnej Polityki Rolnej, Europa nie będzie miała swojego udziału w światowym wzroście produkcji rolno-spożywczej, a europejskie rolnictwo nie sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność" – powiedział minister. „Konieczne jest wprowadzenie radykalnej reformy, która zapewni jednakowe kryteria podziału środków wszystkim krajom członkowskim UE” – zaznaczył Marek Sawicki.

Minister zachęcił również do tego, aby branża mleczarska skorzystała z otwierających się nowych możliwości eksportu polskich produktów na rynki trzecie. „Taką szansę, wejścia na nowy rynek, daje na przykład ekspozycja w Szanghaju. Zachęcam do tego, aby zaprezentować tam również produkty mleczarskie” – powiedział szef resortu rolnictwa.

W spotkaniu uczestniczyli także prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej, którzy poruszyli tematy związane z pracą nadzorowanych przez siebie jednostek. Zaprezentowane zostały działania ARR ze szczególnym uwzględnieniem rynku produktów mlecznych. Omówiono także podstawowe założenia i problemy w temacie Konsolidacji i tworzenia „centrów dystrybucji”.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here