Brazylia: producenci soi boją się braku nawozów

Brazylijscy analitycy rynków rolnych uważają, że konflikt zbrojny na Ukrainie stanowi realne zagrożenie dla producentów zbóż w Brazylii. Istnieją poważne obawy, że brazylijscy rolnicy nie będą mieli wystarczającej ilości nawozów z powodu sankcji nakładanych na Rosję.

Brazylia: producenci soi boją się braku nawozów
Brazylia: producenci soi boją się braku nawozów

Rosja jest największym dostawcą mieszanki NPK (azot, fosfor, potas) do Brazylii

Brazylia jest państwem w 85 proc. uzależnionym od importu nawozów, a Rosja jest największym dostawcą mieszanki NPK (azot, fosfor, potas) do Brazylii. Tym samym pogorszy się i tak już trudna sytuacja na rynku nawozów – do tej pory ceny nawozów rosły z powodu globalnych problemów logistycznych, amerykańskich sankcji wobec Białorusi oraz nieobecności Chin na rynku od października 2021 roku. Analitycy przewidują, że  w konsekwencji niedoborów nawozów i gwałtownego wzrostu cen surowców brazylijski eksport produktów rolnych może stracić przewagę konkurencyjną.

W opinii Agrinvest Commodities brazylijscy plantatorzy soi mają najwięcej do stracenia, ponieważ zużywają  zdecydowanie więcej nawozów potasowych niż koledzy z konkurencyjnych krajów, czyli Stanów Zjednoczonych i Argentyny. Trudno na ten moment ocenić ostateczny wpływ konfliktu na Ukrainie na sytuację brazylijskiego rolnictwa, ale według Brazylijczyków wpływ na niższą podaż już jest odczuwalny z powodu  niskiej dostępności transportu morskiego. Poza rynkiem surowców paszowych, Brazylia obawia się zaburzenia  handlu w obszarze eksportu mięsa ponieważ Rosja jest jednym z większych jego odbiorców.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE